dat hij zich genoodzaakt zag, ont slag te vragen als dirigent van "Advendo". Allen waren als ver slagen en ik hen er van overtuigd, dat ook de heer Bijnevelt deze stap moeite heeft gekost". In de verga dering van 19 september werd, na een proeftijd van drie maanden de heer L. van Reeuwijk uit Apeldoorn tot directeur benoemd. Hem stond als opvolger van Bijnevelt geen ge makkelijke taak te wachten, maar iedereen was ervan overtuigd, dat met een beetje goede wil van weerszijden de moeilijkheden best overwonnen konden worden. In dezelfde vergadering werd Bijnevelt benoemd tot "Ere-Directeur" en werd de wens uitgesproken dat de oude meester nog vele jaren van deze titel plezier mocht beleven en nog menigmaal de repetities zou mogen bezoeken. En dan de revue. Deze kreeg de naam "'t Kwam voor elkaar" en bestond uit twee bedrijven met elk negen taferelen. Advendo bracht deze revue op zaterdag 6, dinsdag 9 en woensdag 10 november 1948 ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan in de Schouwburg te Lo- chem. Het ballet voor deze revue werd ingestudeerd door Dans school H. Reerink uit Lochem. Grime en kapwerk werden ver zorgd door G. Oosterlaar. H. van Oortmarssen maakte het decor, naar eigen ontwerp. De regie was geheel in handen van mevrouw Postel-Gilson. Iedere avond was er na afloop dansen, met muziek van "The Modians", terwijl als spe ciale attractie de oude dansen be geleid werden door een Beiers Or kest. Hieruit is later de boerenkapel "De Hooiplukkers" ontstaan. In het programmaboekje werd ook een drietal liedjes over Advendo ge plaatst. Moeilijke tijden Eind jaren veertig werden de abonnementsconcerten met de re gelmaat van de klok uitgevoerd. Beschermheer was nog steeds E.B.H. Franken, ere-dirigent Martin Bijnevelt en dirigent Leen van Reeuwijk. Op het concours ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan van muziekvereniging Apollo uit Goor, was Advendo ook van de partij. Met het verplichte nummer behaalden zij 53 punten en met het keuzenummer 51 punten. Dus sa men goed voor 104 punten, een eerste prijs en een rood strikje en een tweede federatiewimpel als onderscheidingsteken. En toch van een leien dakje en van harte ging het allemaal niet. Er heerste een tijd van depressie zo rondom het jaar 1949. Een depressie die nog verhoogd werd door het bericht van het overlijden van Bijnevelt op 31 augustus 1949. Hij werd 79 jaar. Dit betekende een groot ver lies voor de vereniging. Op zater dag 3 september brachten de le den van Advendo hem naar zijn laatste rustplaats. Met het spelen van het koraal "Nader mijn God tot U" nam Advendo afscheid van haar onvergetelijke dirigent. Op het volgende abonnementsconcert op 10 december 1949 werd met koraalmuziek van J.S.Bach geo pend als herinnering aan het over lijden van de oud-dirigent. In het jaar 1950 volgde nog een aantal concerten onder leiding van Leen van Reeuwijk en op 26 au gustus een gedenkwaardige ge beurtenis, het inhalen van de nieuwe burgemeester, drs. H.A. Beusekamp. Een nieuw geluid In 1951 werd Leo Pappenheim be noemd tot dirigent. Hij verving Leen van Reeuwijk die in 1948 de leiding had gekregen. Pappen- heim bracht weer een hoop leven in de brouwerij. Dit werd helemaal versterkt, toen Advendo in 1952 nieuwe instrumenten kreeg. Het in strumentarium werd door de bur gerij van Lochem aangeboden, een prachtig geschenk dat werkelijk heid werd door de grote offer vaardigheid van de Lochemse be volking. De inwijding van de nieuwe instrumenten gebeurde met een concert op 19 januari. Onder de kop: "Andere stemming - nieu we toewijding - nieuwe leiding", deed de Geldersch Overijsselsche Courant van de volgende maandag verslag van het aanbieden van de instrumenten: "Advendo is van hoge op lage stemming overge gaan. De leden waren niettemin hoog gestemd, toen zij Zaterdaga vond op het toneel zaten met lege handen, zonder de inmiddels al vertrouwde nieuwe instrumenten. Deze werden in Septemher in ge- hruik genomen, maar lagen deze avond uitgestald voorlangs het to neel, om door de voorzitter van de instrumentencommissie plechtig overgedragen te worden. Toever trouwd te worden aan toegewijde musici, die naar de dirigent op merkte, voor dit feestconcert ge repeteerd hadden met de vlijt van vakmensen. Advendo heeft met de vernikkelde instrumenten (inplaats van koperen versleten materiaal) niet alleen een ander uiterlijk ge kregen. Het is ook nieuw hezield door het gehaar van de hurgerij, die f12.000,- hijeen gehracht heeft 32 DOOP SAMENWERKING VEPKPEQEN Lochemse uitneembare muziektent, hier opgesteld in het Openluchttheater (foto collectie Frijlink-Spronk). Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 32