95 jaar Advendo 1908 - 2003 Een kranig muziekkorps (deel 2) Bertus Frank Dit jaar viert muziekvereniging Advendo haar 95-jarig jubileum. De bijna eeuweling, in 2008 hoopt het korps zijn honderdste verjaardag te vieren, heeft een veelbewogen geschiedenis achter de rug. In drie delen publiceert het Land van Lochem het wel en wee van deze vermaarde vereniging, van zijn oprichting in 1908 tot aan de dag van vandaag. Het tweede deel omvat de periode vanaf 1947 tot circa 1970. Advendo op de radio In 1947 werd onder auspiciën van de Nederlandse Federatie van Harmonie en Fanfare gezelschappen een reeks radiopro gramma's uitgezonden, waarin verschillende federatiekorpsen een optreden verzorgden. De korpsen kregen de opdracht eerst een een voudig stuk ten gehore te brengen, zodat muziekverenigingen, die nog in de lagere afdelingen op concour sen presteerden, konden leren op welke wijze deze werken moesten worden uitgevoerd. Zo kreeg men een goede indruk van hoe deze stukken konden klinken wanneer ze door hoogstaande korpsen wer den uitgevoerd. Op 26 oktober was het de beurt aan Advendo onder leiding van Martin Bijnevelt. Louis de Moree deed in "Het Maandblad" verslag van het optreden. "Als eer ste nummer hoorden wij de sedert plm. 40 jaren populaire Ouverture "Dans la Broyere" van A. Govaert. Dit werk is nu juist niet geschikt voor de allerlaagste af delingen, want er komt nog vrij veel moeilijkpassagewerk in voor. Advendo Lochem had daar natuur lijk niet de minste moeite mee en de mooie klank en muzikale op vatting getuigen dat dit werk nog niets van zijn aantrekkelijkheid voor onze dilettant harmonieën verloren heeft. Het tweede num mer van het programma waren de bekende Hongaarse Dansen 5 en 6 van Joh. Brahms. Over de op vatting van Dirigent Bijnevelt be hoeven we niet in twijfel te verke ren. Iemand als hij, die jaren lang in het Staats-Opera-Orkest te Boe dapest is werkzaam geweest, weet natuurlijk het karakter van deze Hongaarse Dansen op de juiste manier uit te beelden. De klank was ook zeer goed. En ten derde werd de klassieke Ouverture "Eg- mont" van Ludwig van Beethoven uitgevoerd. Men moet zich bij het luisteren van dit werk, even los maken van de originele instrumen tatie voor Symphonieorkest en dan moeten wij verklaren dat de uit voering, vooral uit stylistisch oog punt voortreffelijk was. Het is te hopen, dat deze leerzame radio concerten ook in de toekomst ge handhaafd zullen blijven en tot een goede traditie zullen worden". Alle lof dus voor Advendo. Dat een concert voor de radio nog veel meer reacties opwekte mag blijken uit een kleine bloemlezing uit de vele felicitaties: de heer A. Kappert, onderkapelmeester van I.R.I. te Assen: "Stafmuzikanten van de I.R.I. vonden dat niet alleen mu zikaal werd uitgevoerd, maar dat ook de manier van blazen zeer ge schoold was.... Het concert was gelijk aan dat van Vakmusici... Korpsen uit het hele land reageer den, zoals Rijswijk "We waren ver rukt over jullie goede spel"; Am sterdam: "We hebben genoten van jullie concertWarns (Fr.): "De laatste tijd hebben we zelden zo'n prachtkoor voor de radio ge hoordEn oud-hoboïst van Ad vendo, G.C. van Linschoten te Zaltbommel: "Geen wanklanken, geen onzuiverheid, alles even rein en gaaf, het zal voor vele liefheb bers een openbaring zijn geweest In datzelfde jaar 1947 werd een oorkonde uitgereikt aan de heer D. Nijenhuis voor zijn 25-jarig lidmaat schap van Advendo. Tegenwoor dig woont dhr Nijenhuis in Veen- endaal. Hij is 91 jaar en bespeelt nog steeds een instrument. Hij weet nog veel tot in detail te vertellen over het reilen en zeilen van Adven do, waarvan dankbaar gebruik kon worden gemaakt bij het schrijven van dit artikel. De Lochemse Muziektent Door vrijwilligers en met steun van de gemeente Lochem werd er een verplaatsbare muziektent gebouwd. Op zondag 22 augustus 1948 werd de Lochemse Muziektent door de heer H. Markerink van de Bouw- commisie overgedragen aan de gemeente. Daarna volgde de feestelijke inwij ding door de burgemeester. Een groot aantal Lochemse verenigin gen verzorgde een zang-, muziek- en gymnastiekprogramma, zoals muziekvereniging Aeolus, het Lochems Mannenkoor, Accorde onvereniging Concordia, Gymnas tiekvereniging Brinio, het Mannen- en Meisjeskoor en natuurlijk Ad- vendo, nu onder leiding van diri gent C. van Reeuwijk uit Apel doorn. Afscheid van Bijnevelt Met het 40-jarig bestaan in zicht werd een groots opgezette revue voorbereid. Echter voordien had Martin Bijnevelt ontslag moeten vragen. In het voorwoord van het pro gramma voor de revue schreef voorzitter G. Thomasson hierover: In het voorjaar van 1948 werd onze grote mentor ernstig ziek en zijn gezondheid was van dien aard 31 Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 31