Boekensignalement CeesJan Frank In deze rubriek worden nieuwe uitgaven besproken waarin de historie van de gemeente Lochem een rol speelt. A. Dieperink, De geschiedenis van de oude begraafplaats aan de Zutphenseweg te Lochem 1829-1978, Lochem 2003, 42 p. In eigen beheer uitgegeven ver handeling over de geschiedenis van de oude Lochemse begraaf plaats aan de Zutphenseweg. Veel aandacht is er voor de peri kelen rond de totstandkoming en de aanleg van het terrein, dat op 1 januari 1829 voor begravingen werd geopend, maar er wordt maar heel summier ingegaan op wat er destijds concreet aan de Zutphenseweg werd gereali seerd. Zo ontbreekt een karakte risering van het plan van aanleg, dat in opzet en inrichting heel ty perend is voor de eerste helft van de negentiende eeuw. Is er een specifieke ontwerper of tuin architect aan het werk geweest of heeft de gemeente het plan zelf gemaakt? Hoe zat het met de beplanting? Hoe was, de standen maatschappij van de negentiende eeuw gedachtig, de klasseninde ling ingericht? Wie was verant woordelijk voor het ontwerp van de beide gebouwtjes bij de entree tot het terrein en wanneer zijn deze gebouwd? Een wat diep gaandere veldstudie van het ter rein, gecombineerd met het ar chiefonderzoek had op verschil lende van bovenstaande aspecten wat meer licht kunnen werpen. Uit de verdere geschiedenis van de oude begraafplaats worden vervolgens enkele facetten wat nader uitgewerkt, zoals het werk van de doodgraver, het aanbren gen van de spreuken van dichter A.C.W. Staring boven het toe gangshek en enkele bijzondere graven op het terrein. Interessant is het hoofdstuk over de oprich ting van het grafmonument van de geoloog W.C.H. Staring. Ook behandelt de auteur enkele spraakmakende begrafenissen, die de Lochemse Courant haal den. Het was aardig geweest, als ook de twintigste-eeuwse ge schiedenis van de begraafplaats wat verder was uitgediept. Een belangrijk moment was bijvoor beeld in de jaren dertig de ope ning van de nieuwe begraafplaats, verderop aan de Zutphenseweg, omdat het oude terrein inmiddels vrijwel vol was. Nieuwe graven werden er sindsdien niet meer uit gegeven; er kon alleen nog be graven worden in al bestaande of uitgegeven (familie-)graven. Met de officiële sluiting van de oude begraafplaats in 1978 ging het terrein een geheel nieuwe fase van zijn bestaan in. Aanvankelijk dreigde het in vergetelheid te ra ken, een niet zo gunstige ontwik keling, omdat deze maar al te vaak kan leiden tot het uiteindelijke besluit tot ruiming. In de vroege jaren negentig is de ingangspartij, bestaande uit de beide wit ge pleisterde gebouwtjes en het hek werk op de gemeentelijke monu mentenlijst geplaatst. Een eerste erkenning van de hoge cultuurhis torische waarde van de begraaf plaats. Later volgde de restaura tie van de entree. In 1998 begon de Werkgroep Oude Begraaf plaats, tegenwoordig nog steeds een onderdeel van het Historisch Genootschap, met haar onderhouds- en herstelwerk zaamheden, met het doel de oude begraafplaats als een monument voor de gemeenschap te behou den. Een belangrijke gebeurtenis was de restauratie van het Sta ringmonument in het voorjaar van 2003 (zie Land van Lochem, au gustus 2003). D. Hiddink, Beelden uit een "Naoberschop" rond 1950, Lochem 2003, 132 p. In deze uitgave gaat Dinie Hiddink terug in de tijd met een groot aantal historische foto's van de buurtschap Zwiep. Vele prach tige, nooit eerder gepubliceerde opnamen van Zwiep en zijn vroe gere bewoners heeft ze geordend in 36 hoofdstukjes, die elk een bekend gebouw of een van de ve le boerderijen en huizen in Zwiep tot onderwerp hebben. De foto's geven aanleiding tot het vermel den van vele wetenswaardig heden over de geschiedenis van gebouwen en bewoners, hun wo nen en werken. Het zwaartepunt ligt hierbij weliswaar in de periode rond 1950, maar ook de eerste helft van de twintigste eeuw komt ruimschoots aan bod. Mw Hid- dink schetst zo een fraai beeld van Zwiep in vroeger tijd. De meeste foto's zijn afkomstig uit de particuliere fotoalbums van de inwoners van Zwiep. Het boekje mist helaas een korte inleiding, waarin iets in algemene zin over de buurtschap Zwiep en de "naoberschap" wordt verteld en de opzet van het boekje wordt verklaard. Ook zou het interes sant zijn geweest te weten hoe deze bijzondere uitgave tot stand is gekomen. De zoektocht naar al dat mooie en unieke beeld materiaal moet een prachtige be levenis zijn geweest! J. Nengerman en B.J. Kok (coör dinatie), L.H. Maas en A.H.G. Schaard (red.), Boerderij- en veldnamen in Lochem, uitgave van Stichting Staring Instituut en de Mr. H.J. Steenbergenstichting, Doetinchem 2003, 143 p., ISBN 90 73667 56 9 In oktober verscheen, na jaren lang onderzoek door de werk- 29 Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 29