men werden gepubliceerd in 'Boerderij- en veldnamen in Borculo' (Doetinchem, 1995). Ter gelegenheid van het afronden van de ruilverkaveling Ruurlo heeft de historische vereniging 'Old Reurle' in 1992 een veld- nameninventarisatie uitgegeven waarin ook delen van Barchem en Zwiep zijn opgenomen: 'Transvaal, dat lig in Reurle'. Voor de thans voorliggende publicatie hebben we, met toe stemming natuurlijk, dankbaar gebruik gemaakt van de al eer der verzamelde gegevens. Aanvankelijke echter waren de kadasterkaarten onvindbaar. Na een jaar zoeken, telefoneren en her en der oproepjes plaatsen ble ken ze nog bij de heer Beumer te zijn, die geen contact onderhield met het Historisch genootschap. Onze werkgroep hoorde toen pas voor het eerst van het werk van de heer Beumer. We misten nog een der kaarten en het verzamelplan, dat is de overzichtskaart van de gemeente. Mevrouw G. Dijkhuizen heeft deze kaarten voor onsgemaakt. Zij heeft ook de 54 kaarten in ons boerderij - en veldnamenboek ge tekend. We zijn haar veel dank verschuldigd voor de voortreffe lijke manier waarop zij dit gedaan heeft. Tevens heeft zij met grote nauwgezetheid alle namen op de kaarten geplakt. Het op de computer zetten van het veldnamenbestand is gedaan door de heer G.J. Agelink, ook hem zijn we erkentelijk. De fo to's zijn gemaakt door mede coördinator B.J. Kok. Toen ik de kaarten in huis had en zag hoe groot die papierwinkel was heb ik eerst maar eens bij de kringloopwinkel een grote klap tafel en een paar bureaustoelen aangeschaft en hiermee een on gebruikte slaapkamer ingericht. Soms kwam daar de strijkplank ook nog bij, al was het maar om de potten thee op te zetten die we tijdens onze werkzaamheden wegwerkten. Nadat alle veldwerk achter de rug was kwam voor de heer Kok en mij het invullen van de gegevens op de kladkaarten en fiches waarop, behalve elke veldnaam, ook de aangever, de gesteldheid van het terrein in heden en verle- den en de ligging genoteerd moes ten worden. Voor het veldwerk had de heer Kok een prachtige rode reclame boodschappentas waarin het schrijfgereedschap, kaarten en zelfs een vergrootglas konden. Zo gingen we dan op "karwei". De tas heeft bijna tien jaar dienst ge daan. Het bezoeken van de in formanten was een belevenis op zich. Daar zal ik zeker later nog op terugkomen. Soms wist ie mand veel namen, een ander had de buurman uitgenodigd omdat "die ook zoveel wist". Of iemand had nooit van ons ge hoord en wimpelde ons af. Later kregen we een telefoontje of we toch maar wilden komen. Zeker op verjaardagsvisite geweest bij buren, waar we wel waren ge weest? Veel hebben we ook ge had aan jagers, drijvers en loon werkers. We zijn alle informanten dan ook dankbaar, die ons bij onze bezoe ken gastvrij en met veel geduld hebben ontvangen. Een groot voordeel was dat de veldwerkers de streektaal spreken, want de in formanten zijn voor het grootste deel hier geboren en getogen en dialect is hun moedertaal. Het schiep meteen een sfeer van ver trouwen en het was hartverwar mend om de aandacht en het meeleven en -denken van al deze mensen te ondervinden. Sommigen zullen tot onze spijt, het verschijnen van dit boek niet meer meemaken, onder wie onze trouwe medewerker van het eer ste uur. De heer L. Pasman. Aan deze mensen postuum onze dank. Medewerkers: Mevr. G. Dijkhuizen Dhr. G.H. Hoentjen Dhr. B.J. Kok Mevr. J. Nengerman Dhr. L. Pasman Mevr. G. Schot Dhr. A.J. Steenman 28 Jenny Nengerman en Ben Kok op de tot kantoor omgebouwde slaapkamer. Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 28