Boerderij- en veldnamen in Lochem Jenny Nengerman Zoals in het jaarverslag van ons Historisch Genootschap van 2002 al werd aangekondigd is het boek 'Boerderij- en veldnamen in Lochem' in het najaar van 2003 verschenen. Op 8 oktober j.l. werd het eerste exemplaar aangeboden aan de burgemeester van Lochem, mevrouw E.J. van Duijn, door de voorzitter van het Staringinstituut de heer J.W. Fonhof. Op 20 maart 1991 kwam de werkgroep voor het eerst bijeen. Dat we aan zo'n omvangrijk werk begonnen en dat het pas 12 jaar later zou worden afgerond, hadden we toen niet kunnen bevroeden. We hebben globaal 500 personen geïnter viewd en daarbij ruim 4100 na men verzameld. Nadat we informatie ingewonnen hadden bij het Staring Instituut, waar de heer L. Schaars onze steun en toeverlaat zou worden, zijn we met acht mensen gestart. We hebben het karwei uiteinde lijk met 5 man afgerond. Door het allengs kleiner worden van onze groep werd het moeilijk in een zo grote gemeente alle uithoeken te bereiken. De afstand tussen 'de Wippert' in het noorden en de 'Lebbenbrugge' in het zuiden be draagt ongeveer 25 kilometer. De heer L. Pasman heeft een groot deel van Laren in zijn een tje op de fiets 'bewerkt'. Hij werd ouder en kwam steeds verder van huis. Op een gegeven moment zei hij: "Het word mien noe toch te wied op de fietse, noe mot uleu het moar wieter doon." We merk ten wel dat hij node afstand deed van het door hem verzamelde materiaal. Hij was toen 81 jaar. Gelukkig kwamen de heren G. Hoentjen en A. Steenman ons te hulp. Mensen met verstand van zaken. De heer Hoentjen werkte mee aan de onderlinge ruilverka veling en de heer Steenman heeft bij de geologische dienst gewerkt. Ze hebben in korte tijd veel werk verzet in hun eigen omgeving. We bezochten de informanten met kadasterkaarten die de toe stand van rond 1940 weergeven: Lochem en Laren waren toen nog niet samengevoegd tot één bur gerlijke gemeente. Er waren twee groepen kaarten: 25 voor Lochem en 57 voor Laren en Verwolde. Deze kaarten geven nog de situa- tie weer uit de tijd dat er niet zo grootschalig gebouwd werd en er nog geen ruilverkaveling had plaats gevonden. Juist de grond stukken die op deze fijnmazige gepercelleerde kaarten voorko men, hebben vaak namen die al leen nog maar inde volksmond gebruikt worden. Deze namen zouden verloren gaan als we ze niet snel vastlegden. Een klein gedeelte was al in kaart gebracht voordat wij aan de veld namen inventarisatie begonnen door de heer J.W. Beumer. Hij had dit werk verricht in opdracht van de gemeente Lochem in het kader van een werkgelegenheids project en in samenwerking met het Meertens Instituut in Amster dam. Er was nog meer 'voorwerk' ge daan. In 1971 is er een grens wijziging geweest waardoor een klein gedeelte van Laren bij Borculo gevoegd werd. De in dit gebied opgetekende na- 27 Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 27