!f«1 HFPH en vermaard waren ook de tocht jes met de ponykar, die op veel oude ansichten van Alpha staat afgebeeld. Op deze ansichtkaart uit de jaren twintig is het oude gastenhuis (het lage gedeelte rechts) inmiddels flink uitgebreid met een nieuwe vleugel aan de linker zijde, een grote veranda en een toren aan de achterzijde. Nadat het in de Tweede Wereld oorlog door de Duitsers was ge bruikt en later door de Canade zen, kreeg het herstellingsoord een nieuwe functie. De familie Beltman begon er in 1947 een pension, dat zou uitgroeien tot een bekend familiehotel. Het hotel werd verschillende keren ver bouwd en vergroot. Van het oude gastenverblijf van Cartier van Dissel is niets meer herkenbaar. Ansichtkaart "Lochem - Vacantie oord Alpha", poststempel: 12 juli 1925. Uitgave van Magazijn de Zon, Lochem. Collectie: C.J. Frank, Nijmegen Geadresseerde: Mdm en Mijn heer Blochs, Van Schoonbeeke- str. 105, Antwerpen, België. Op de adreszijde staat de vol gende tekst: "Beste Tante Frida. Ik heb het hier goed. Ik kan al veel eten en goed slapen. Wil u eens aan Ma zeggen dat ik al kan fietsen. Geef haar ook 1 dikke kus. Een goeden dag aan allen, Marthe. Bijna 25 jaar na Antons bezoek verbleef Marthe in Lochem. Zij logeerde in het kindervakantie- verblijf Alpha op de Paasberg. Alpha werd rond 1900 gesticht door de bekende Lochemse huis arts dr. Etienne Daniël Cartier van Dissel (1855-1915), als gastenhuis ten behoeve van logeerpartijen van zijn talrijke kleinkinderen. Later werd het gastenhuis omge vormd tot kindervakantieverblijf en herstellingsoord, dat onder lei ding stond van Cartier van Diss els dochters Lida (1868-1951) en Marie (1871-1961). Vele stads kinderen kwamen hier om aan te sterken en genoten van de vrij heid en de frisse boslucht. Ook logeerden er kinderen van ouders die in Indonesië verbleven. Uit stapjes werden er gemaakt in de bossen, naar de Witte Wievenkuil Heeft u een oude ansichtkaart met bijzondere geschreven tekst? Wij zijn erg benieuwd. Misschien verdient uw exemplaar een plekje in deze rubriek. De redactie heeft al enkele inzendingen ontvangen en zal deze in één van de ko mende afleveringen van Land van Lochem opnemen. 26 hü yittaaaia Lochem Vacantie oord. „Alpha" Bronnen: W. Klomp en J.M. Lochem in oude ansichten, Kaltbommel 1982, p. 62 H. Schuttevaer, "Etiemme Cartier vam Dissel", im: Jaarboek Achterhoek en Liemers, 1985, p.7-28 'Lochem prima plaats voor om^e im: Gelders Overijsselse Courant, editie Lochem, doemsdag 31 december 1986 Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 26