zaak is voortgezet door zijn doch ter Mina van den Brink (geb. 6 maart 1907) onder handelsnaam M. van den Brink v/h D.J. van den Brink.11) Onder de nieuwe eigenaar omvatte de winkel huis houdelijke, luxe-,en kunstnijver- heidsartikelen, Gerozilver, lam pen, gloeilampen, speelgoed, glas, porcelein, aardewerk en aanver wante artikelen. De winkel is ten slotte opgeheven met ingang van 31 januari 1983.12) De Fa. H.W. van den Brink/ J.A. te Hasseloo, 1928-1964 Het koperslagers- en loodgieters- bedrijf is door J.A. te Hasseloo op Smeestraat 7 voortgezet on der de oude handelsnaam H.W. van den Brink. De inventaris werd door Te Hasseloo overge nomen, maar het perceel bleef eigendom van D.J. van den Brink en ging na diens overlijden over in handen van zijn dochter mw. M. van den Brink.13) De werk plaatsinventaris in het voor gedeelte aan de Smeestraat be stond uit een zinktafel, een kraal- bank, een pijpenwals, een zet- bank, een zinkrek en een L-vor- mige kast langs twee van de wan den. In het achtergedeelte van de werkplaats, dat door een wand met een deur erin van het voor gedeelte was gescheiden, stonden een smalle hoge kast, een smids vuur met blaasbalg, een L-vormi- ge werkbank voor de ramen in de achtergevel en langs een zij muur met aansluitend daaraan een rek met vakken voor ijzeren fit tingen. Het smidsvuur werd tot ±1950 gebruikt voor het warm maken van soldeerbouten en voor licht smidswerk. Een enkele keer werd het gebruikt voor het om buigen van ijzeren pijpen en voor koperen voorwerpen, die met ko per gesoldeerd werden. Er was geen gewoon aambeeld in de werkplaats aanwezig, wel een speerstaak of speeraambeeld en een zogenaamde ezel, die onder andere gebruikt werd om ketels te strekken en voor klinkwerk. In 1964 is het smidsvuur gesloopt, de blaasbalg is blijven zitten.14) In het voorjaar van 1979 moest het voorgedeelte van de werkplaats op verzoek van de eigenaar wor den ontruimd. De wals, de zet- bank en de kraalbank, die daar stonden opgesteld, zijn toen ge gaan naar de firma Reerink, installatiebureau in de Poorters Janlaan te Lochem.15) Vanaf de overname door J.A. te Hasseloo luidde de volledige bedrijfsomschrijving: gas- en waterfittersbedrijf, loodgieters- en elektrotechnisch installatie- bedrijf.16) Het bedrijf had zijn klanten hoofdzakelijk in Lochem, maar ook wel in de buurtschap pen in de omgeving zoals Ampsen, Nettelhorst en Zwiep. Het aantal klanten bedroeg omstreeks 1930 ongeveer 110 a 120. Men had vooral de betere klanten in de stad en enkele bedrijven zoals de voor malige Fabriek van Lederwaren Gebr. Postel en Lochem Druk. In 1928 had Te Hasseloo drie vol wassen knechten in dienst, na 1930 nog twee volwassen knech ten en een leerjongen. De werk tijden waren tot in de jaren vijftig van 8-12 uur en van 13-17 uur, op zaterdag tot 1 6 uur. De gebruikelijke werkkleding was vóór 1930 een broek en een werkjasje of kiel van blauwe ka toenen keper. Na 1930 werden er steeds meer overalls gedragen. VAN DEN BRINK Voor het transport van materia len en gereedschappen naar het karwei werd aanvankelijk alleen van een kruiwagen gebruik ge maakt, later werd er ook een handkar voor aangeschaft. Na 1930 werd de kruiwagen niet meer gebruikt en kwam er een transportfiets met voorop een dra ger voor de gereedschapstas. Wanneer er een pomp moest worden geslagen, kwam de boer met paard en wagen voor en werden daar alle materialen en gereedschappen op vervoerd 19 Ik heb besloten een punt te zetten achter het bestaan van de firma in de Smeestraat te Lochem. Per 1 februari zal de zaak definitief gesloten zijn. Gaarne dank ik u voor het vertrouwen, dat u ruim 100 jaar aan mijn grootouders, mijn ouders en mij schonk en voor de vele plezierige contacten. M. v.d. Brink Foto Nederlands Openluchtmuseum Arnhem. Foto Nederlands Openluchtmuseum Arnhem Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 19