door de eerste comparant (H.W. van den Brink) werd gedreven." Dit is de eerste keer, dat er in de openbare registers melding wordt gemaakt van de winkel van Van den Brink.5) Op 20 november 1912 overleed H.W. van den Brink, waarna bij akte van 26 mei 1914 werd overgegaan tot schei ding van de erfenis. Uit deze boe delscheiding kreeg D.J. van den Brink het huis en erf aan de Smeestraat.6) Over de bedrijfs voering in deze periode zijn geen verdere bijzonderheden bekend. Van een andere Lochemse koper slager en loodgieter is uit het eer ste kwart van de 20e eeuw iets meer bekend over de uitoefening van het bedrijf. In de Walder- straat was en is nog steeds de firma Te Hasseloo gevestigd. Vol gens de op 8 augustus 1896 ge boren Jan Antonie te Hasseloo, die vanaf ±1910 in het bedrijf van zijn vader werkzaam was, wer den er onder andere de volgende werkzaamheden verricht. Van blik werden melkzeven, gieters, emmers, koffiesmorren, worst horentjes, stallantarens, drink- busjes en dergelijke gemaakt. Van koper maakte men pompen en uitlopen (tuit van de pomp), ke tels en bedkruiken. Vertind ijzer werd gebruikt voor het maken van melkemmers, roomvaten (zoge naamde "Swartz-vaten") en bak ken waarin de Swartz-vaten wer den gekoeld door middel van water met brokken ijs, voor de voormalige boterfabriek "de Cloese" in het buurtschap Zwiep. Uit gegalvaniseerd ijzer werden vuilnisbakken gemaakt en het werd gebruikt voor de reparatie van bodems in wasketels of em mers. Kachelpijpen maakte men van zwart ijzer. Pompen voor huis houdelijk gebruik werden zo dicht mogelijk aan de gevel van de zo genaamde "waskamer" geslagen, om de zuigleiding zo kort moge lijk te houden. Op boerderijen in de omgeving werden ook wel pompen op de deel geplaatst, of in de weide voor het vee.7) Tijdens en na de Eerste Wereld oorlog breidden de werkzaamhe den zich uit met gasinstallatie, re paratie van gaslampen en na 1925 met elektrisch installatie- werk.8) Splitsing van het bedrijf In 1928 werd de Fa. H.W. van den Brink gesplitst. D.J. van den Brink moest vanwege een hart kwaal met het koperslagers- en loodgietersbedrijf stoppen. Deze tak van de firma werd in het be gin van 1928 overgenomen door J.A. te Hasseloo, die tot dat tijd stip in het koperslagers- en lood gietersbedrijf Wed. te Hasseloo in de Walderstraat werkte, dat na het overlijden van zijn vader was overgegaan in handen van zijn broer met wie hij niet goed over weg kon.9) Tevens werd in datzelfde jaar het perceel aan de Smeestraat gron dig verbouwd naar ontwerp van de architect G.J. Postel Hz. Daar bij werden de gevelwand aan de Smeestraat en de kappen geheel vernieuwd.10) De winkel in huishoudelijke arti kelen werd op Smeestraat 5 voortgezet door D.J. van den Brink. In de zaak werd met name verkocht: glaswerk, porcelein en aardewerk, koffers en leder waren, luxe- en kunstnijverheids- artikelen, gloeilampen, fijne staal- waren en couvertartikelen. Op 20 september 1961 overleed D.J. van den Brink, waarna de 18 Deze en de volgende afbeeldingen: interieur van de werkplaats. Foto Nederlands Openluchtmuseum Arnhem. Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 18