Documentatierapport van het loodgieters-, gas- en waterfittersbedrijf de Fa. H.W. van den Brink te Lochem W.F. Renaud, conservator collecties Openlucht Museum Arnhem Korte inleiding van de redactie Op 16 mei 1978 werd het Installatiebedrijf van de heer Pasman, dat gevestigd was in de Smeestraat te Lochem, opgeheven. Zes jaar later schonk hij een deel van de inventaris aan het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem. Naar aanleiding van deze schenking heeft W.F. Renaud een aantal bezoeken aan de heer en mevrouw Pasman gebracht om een zogenoemd "documentatierapport" van het bedrijf te kunnen maken. Dit rapport is, met toestemming van het Openluchtmuseum, in zijn geheel overgenomen. Bij het documentatierapport horen een "Lijst van loodgietersbedrijven" in Lochem van L. Pasman en een "Rapport verkenning firma M. van den Brink, Smeestraat 5-7 te Lochem" van W.F. Renaud. De lijst van loodgietersbedrijven is ook opgenomen. De redactie van Land van Lochem dankt mevrouw Pasman voor het gebruik van het rapport, de bijlagen en de foto's. Het loodgieters-, gas- en waterfittersbedrijf de Fa. H.W. van den Brink te Lochem Op 17 mei 1984 kwam het Ne derlands Openluchtmuseum in het bezit van een gedeelte van de in ventaris van het loodgietersbedrijf de Fa. H.W. van den Brink in de Smeestraat 7 te Lochem. Het be trof hoofdzakelijk handgereed schap, dat was overgebleven na de ontruiming van het voorstuk van de werkplaats in 1979. H.W. van den Brink/D.J. van den Brink, ±1880-1928 Het bedrijf is op deze plaats ge sticht in 1880 door Hendrik Wil lem van den Brink, koperslager te Lochem, afkomstig uit Hum- melo en gehuwd met Maria Pos tel. Op 9 augustus van dat jaar had er een scheiding en deling plaats gehad van de huwelijksgemeen schap van goederen tussen Gerrit Jan Postel en Johanna Hendrika Gerarda te Hasseloo. Uit de boe delscheiding van zijn schoonou ders kreeg H.W. van den Brink een huis met woning, schuur en tuin gelegen in de Smeestraat en een boomgaard aan het Molen- grond.1) In 1881 vond al de eerste uitbrei ding plaats, waarbij een werk plaats tegen het reeds bestaande gedeelte van Smeestraat 7 werd aangebouwd.2) De tweede ver bouwing volgde in 1884, waarbij het op de hoek gelegen woonhuis gedeeld werd.3) Vermoedelijk is in die tijd de winkel in huishoude lijke artikelen gevestigd in het van het woonhuis afgesplitste ge deelte Smeestraat 5Bij de derde verbouwing in 1904 werd de werkplaats op Smeestraat 7 aan de achterzijde uitgebreid.4) Bij akte van 20 december 1905 gin gen Hendrik Willem en zijn op 27 januari 1880 geboren zoon David Jan van den Brink Hendrikszoon een vennootschap onder firma H.W. van den Brink aan. Het doel van de vennootschap werd om schreven als "het uitoefenen van het bedrijf van koperslager en loodgieter en het drijven van een handel in koper, nikkel, email en aanverwante artikelen, zoals die 17 ATSTE AANBOD Pand aan de Smeestraat in Lochem, waar het loodgietersbedrijf Van den Brink was gevestigd. Foto Nederlands Openluchtmuseum Arnhem. Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 17