van Jutphaas kwam was daarbij niet onvoordelig... Wat wel on voordelig was, was dat hij met die vele uren in de snelschoenmakerij wel zo'n 60 a 70 gulden had ver diend; bij Swaters begon hij met f 30,- bruto... En zo begon Gerrit in mei 1946 zijn loopbaan in Lochem. Het Orderbroek met Omschrij vingdat hij heeft gekregen van 'de oude Jan Swaters', komt op tafel. In keurig kroontjespen handschrift staan de namen van de klanten met de omschrijving van de bestelling beschreven. Ook het soort leer dat wordt ge bruikt en of er leesten bij gele verd moeten worden; of poeder als het suède schoenen betreft. Ook de leersoorten staan beschre ven: "juchtleder; vetleder; kid"' (van de geit); en de lijmsoorten. Alles was nog plantaardig; cellu lose lijm of melk (latex): 1 dag lij men, 1 dag drogen en 1 dag af maken. Maar je moest wel zor gen dat er geen zonlicht op de latex kwam, want dan plakte het niet meer. Dus niks secondenlijm in die tijd! Pas in de jaren zestig kwam de contactlijm, die later steeds meer verbeterd werd "tot je er een hon denkeutel mee kon vastlijmen". Ook het looien van het leer on derging een ontwikkeling. Eerder werd dit plantaardig gedaan, maar dit proces duurde een heel jaar. Toen kwam de chroomlooiing op, die nam maar vijf tot zes dagen in beslag. "En tegenwoordig kun nen ze in een uur nog leer maken van een ouwe krant."' Een dipje in Swaters' goede re putatie kwam toen een leerleve- rancier een looiingsproces had uit gevonden waaraan arsenicum was toegevoegd; veel klanten ble ken echter allergisch voor deze stof en dat was een kleine ramp.. Orderboek Het Orderboekboekbegint op 7 mei 1931. Interessant detail is, dat in de laatste kolom de prijzen worden geschreven in het Frans, want de knechten mochten niet weten welk bedrag voor de schoenen werd gevraagd. In de oorlogsjaren werd naast de prijzen nog een kolommetje toe gevoegd: of - "bon". De laat ste bon wordt vermeld op 4 mei 1948. Soms staat er helemaal niets vermeld; geen prijs, geen bon. Dat duidt erop dat betref fende klant zijn schulden delgde door Swaters onder de tafel van bonen of erwten te voorzien. Een paar handgemaakte schoe nen kostte in die tijd tussen de 25 en 35 gulden. Dat zou de dag van vandaag zo'n f1.500,- tot f2.000,- bedragen. (Over euro's hebben we het nu even niet.) Soms komt Gerrit nog wel eens iemand tegen en dan weet hij weer: "Oh ja, dat is die van die erwten."' Tussen begin april en 15 mei 1945 staan geen bestellingen in het boek. Daarna staan er allerlei besteldata door elkaar, hetgeen de chaos van die periode weergeeft. In het kolommetje "Levertijd"' staat in die naoorlogse dagen al leen maar "Spoed!" vermeld. Met zijn vriendelijke pretogen ver telt Gerrit dat in die na-oorlogse periode de rekeningen "met be leid" werden verzonden. Zo was een klant bijvoorbeeld uienhan- delaar. Hiertoe volgde de heer Swaters nauwlettend de beurs berichten van de uiensector, en alleen bij gunstige tijdingen werd het bestelde schoeisel met de fac tuur verzonden. Veel bekende Lochemse namen staan hier te boek, maar toch kwam meer dan de helft van de klanten uit het hele land; zelfs uit het buitenland. Gerrit kent ze al lemaal, hoewel niet altijd van ge zicht. Meer dan eens herkende hij de klanten eerder aan de schoenen die ze droegen. Ook het adelbestand en de toenmalige grootindustriëlen van ons land zijn hier ruim vertegenwoordigd. Bij elke naam weet Gerrit wel een mooi verhaal te vertellen. Bij klanten met een handicap merkt hij op dat degenen met grote voet problemen altijd blij waren met hun aanpassing. Juist de mensen met de kleine problemen bleven 14 Voor iedere klant werd een basispatroon gemaakt; van daaruit werd een ontwerp getekend. Op de foto ziet u twee van deze ontwerpen. Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 14