bestaat vandaag de dag nog, ter wijl de provisorie in Eibergen om streeks 1850 door de burgerlijke overheid werd overgedaan aan de diaconie van de hervormde ge meente, met name om te voorko men dat rooms-katholieke inge zetenen er een beroep op zouden doen. Ik heb getracht de geschiedenis van Lochems kerk in een wat bre der kader te plaatsen, zowel in tijd als in ruimte.Voor de beoefening van de geschiedenis van een kerk is heel belangrijk dat men weet hoe de kerk in de loop van de tijd georganiseerd is geweest. Dit al les heeft zijn neerslag gehad in ar chieven. Maar doordat er in de loop van de tijd flink aan getrok ken is, nog afgezien van oorlogs- of brandschade, zijn de archieven van de kerk verspreid geraakt. De kerkhervorming verbeterde de archiefvorming zelfs aanzienlijk, zodat ik wel durf te stellen dat de geschiedenis van bijvoorbeeld vele in de middeleeuwen ge noemde goederen doorlopend te volgen is. Het is aan de histori cus, amateur of professional, om de stukjes bij elkaar te zoeken en er een mooi geheel van te ma ken. Feike Reitsma heeft laten zien dat kerkgeschiedenis absoluut niet saai hoeft te zijn. En dat smaakt naar meer. 10 1) Voor het meest recente overzicht zie: M.R. Hermans, "Het kapittel van Sint Walburgis", in: M.Groothedde e.a. (red), Sint- Walburgiskerk in Zoitphen. Momenten uit de geschiedenis van een middeleeuwse kerk (Zutphen, 1999, blz. 109-131. 2) E.J. Harenberg (uitg.), Oorkondenboek van Gelre en Zutphen tot 1326. aflevering: kapittel van St. Walburg te Zutphen, proosdij van St. Walburg te Zutphen, vicariën in de St. Walburgiskerk te Zutphen, stad Zutphen (Den Haag, 2003) 3) Jan Eefting, "Het leven en de verering van Gudula", in: Herman Schuttevaer e.a., en fn Scholtampt. .Artikelen, geschreven en gebundeld ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan van de Historische Hereniging Dochem-Daren (Lochem, 1993), blz. 57- 68. 4) I. de Loos, "De liturgie in de Zutphense Sint-Walburgiskerk', in: De in Zutphen, a.w., bl%. 170-175. 5) Gelders Archief, Inventaris van de archieven van de Staten van het Kwartier van Zutphen en hun Gedeputeerden, Blok- nummer 0005. Stads- en Streekarchief Zutphen: Archief Nederlandse hervormde gemeente van Lochem Oud-archief van de stad Lochem: kerkenrekeningen (het stadsbestuur oefende het toezicht uit op het beheer van de kerkelijke goederen door de kerkmeesters); een bijzondere rekening waarin verantwoording werd afgelegd over de inkomsten uit het overluiden der overledenen uit de jaren 1680-1686; Stukken betreffende de bouw van een nieuw orgel (ook statusverhogend voor het stadsbestuur). Collectie mr. D.W van Leeuwen. Betreft voornamelijk genealogische aantekeningen en transcripties, maar er zit bijvoorbeeld ook een index bij op de notulen van de kerkenraad over de periode 1772-1802. Archief van het kapittel van de Sint Walburgiskerk te Zutphen, dat in de Middeleeuwen het patronaatsrecht van de kerk van Lochem bezat. Archief van de Classis Zutphen, bestaande uit notulen van de Classisvergaderingen, visitatieverslagen en stukken betreffende de kerk van Lochem. Gelders Archief: Archief Sint Gudulakerk, o.a. bestaande uit maar liefst 132 charters. Betreft de rooms-katholieke periode. Archief Hof van Gelderland. Huwelijksdispensaties (het Hof nam in dit opzicht de canonieke taak van de bisschop over); Stukken betreffende een geschil tussen de koster en burgers van Lochem over te betalen kostergasten, 1668. Archief van de Staten van Zutphen, waarin o.m. de rekeningen van de rentmeester van het geestelijk rentambt, dat na de Hervorming de voormalige vicariegoederen en pastorieën beheerde, en van de voorloper hiervan: het rentambt van de proosdij en het kapittel van Zutphen. Archief Huis Verwolde (onlangs geïnventariseerd), met gevens betreffende het collatierecht van de heren van Verwolde van de vicarie Maria Magdalena in de kerk van Lochem over de periode 1686-1849. Overige: Haags Gemeentearchief: Archief familie Arntzenius: Potloodtekening van de kerk van Lochem door Robert Hendrik Arntzenius, uit 1864. Land van Lochem 2003 nr. 3

Land van Lochem | 2003 | | pagina 10