De Slag bij de Spitholterbrug Henriëtte Marsman-Slot Op vrijdag 25 april 2003 vond in Almen de herdenking plaats van de Slag bij de Spitholterbrug. Deze veldslag heeft zich drie eeuwen geleden voltrokken. Leerlingen van de Julia- naschool in Almen speel den onder leiding van de burgemeesters van Zutphen en Gorssel, de heren A. Gerritsen en N. Meerburg, de slag na, zij het dat het slagveld om veiligheids redenen was verplaatst naar de rustigere en ook meer historisch aandoende locatie van De Vel horst. Het ging er heftig aan toe, maar de waarheid werd geweld aan gedaan: de brug liep geen schrammetje op. Dat was drie eeuwen daarvoor wel anders. De Spitholterbrug is een brug over de Berkel bij Almen en vormde vroeger een belangrijke verbinding in de route tussen Zutphen en Deventer. De brug was door zijn ligging vaak een twistappel tussen beide steden. Zutphen wilde Deventer in de haren zitten door de brug af te breken, maar belangrijker was dat, na de dood van Koning-stad houder Willem III, bepaalde bevolkingsgroepen heel even dachten de macht in handen te kunnen nemen. Twee jaar lang gloorde een democratisch reveil, maar het zou tot het eind van de eeuw duren voordat deze bewe ging echt in gang werd gezet. Koning-stadhouder Willem III was in 1702 in Engeland overle den. Hij had geen opvolger. Daar mee werd het Tweede stad houderloos tijdperk een feit. Men kon het wel zonder de Oranjes stellen. De bevolking van Zutphen en omgeving kon eindelijk ongebrei- deld uiting geven aan de grote hekel aan Willems vriend en gun steling Arnoud Joost van Keppel, graaf van Albemarle, heer van het landgoed De Voorst. Van Albe- marle onttrok voor de bevloeiing van zijn landgoed en voor zijn pronkerige waterwerken enorme hoeveelheden water aan de Berkel. Hier hadden de mole naars en de schippers last van: er zat op verschillende plaatsen te weinig water in de Berkel. Op andere plaatsen liet Van Albe- marle het teveel aan water weer afstromen, hier ondervonden vooral de boeren overlast van. De afkeer van Van Albemarle was dermate groot dat de bevol king riep om opheffing van de heerlijkheid De Voorst. Zutphen moest wel wat doen en beriep zich 4 De Magistraten en hun legerscharen (foto: Tom van Dijke, Gelders Dagblad). Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 4