Mededelingen Onderzoek geschiedenis zorg in Gelderland Veldnamenboek Begin oktober zal bij het Staringinstituut het boek van onze veldnamengroep verschijnen. In het volgende Land van Lochem meer hierover. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij mevrouw J. Nengerman, telefoon 0573-25 42 04. Jubileum PH School Het boekje dat ter gelegenheid van het jubileum van de PH School uitgegeven is, zie boekensignalement, is uitsluitend aan de school verkrijgbaar a 5,-. Reactie op "Ontbrekende namen" in vorige nummer. Uw medewerking die gevraagd werd bij het zoeken naar namen en plaats op geplaatste foto's heeft in beide gevallen reacties opgeleverd. De heer Klein Bleumink weet nu waar de foto genomen is, nl. in Aalten. Vanaf het eind van de negentiende eeuw ontstond in Gelderland een groot aantal zorginstellingen, waarin mensen verpleegd en behandeld werden die afweken van de maatschappelijk aanvaarde normen van die tijd. In die instellingen werden krankzinnigen, zwakzinnigen, moeilijk opvoedbare jeugdigen, ongehuwde meisjes, landlopers, bedelaars en andere groepen "onaangepasten" ondergebracht. Enkele van de meest bekende instellingen zijn Wolfheze, 's Heerenloo-Lozenoord, Philadelphia, Groot Graffel, de Rekkense Inrichtingen, Larenstein, Groot Schuylenburg en de Eefdese tehuizen. De historicus dr. Henk Beltman is in opdracht van de Redactie Historische Publicaties Gelderland begonnen aan een onderzoek naar de geschiedenis van deze instellingen. Daarbij komen vragen aan bod als: - Wat waren de redenen voor de oprichting van deze voorzieningen in Gelderland? - Hoe ervoeren de bewoners het leven in deze instellingen? - Wat was de invloed van maatschappelijke ontwikkelingen als verzuiling en verzorgingsstaat? - Wat was het beleid van de provincie op dit gebied? Het onderzoek moet uitmonden in een publicatie. Aan alle historische verenigingen in Gelderland is gevraagd om na te gaan of er binnen hun vereniging mensen zijn die een bijdrage kunnen leveren aan het onderzoek. De heer Beltman wil graag in contact komen met mensen die bijvoorbeeld over hun persoonlijke ervaringen in en met deze instellingen willen vertellen. Ook is hij geïnteresseerd in mogelijke vindplaatsen van interessant materiaal (archieven, publicaties in tijdschriften, kranten etc.). Als u beschikt over dergelijke gegevens of kunt verwijzen naar informanten, dan kunt u rechtstreeks met de heer Beltman contact opnemen: Dr. H. Beltman, Gruttomeen 150, 3844 ZJ Harderwijk, tel. (0341) 41 90 03, e-mail h.beltman@philadelphia.nl 36 Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 36