Boekensignalement CeesJan Frank en Bennie te Vaarwerk In deze rubriek worden nieuwe uitgaven gesignaleerd waarin de historie van de gemeente Lochem een rol speelt. J. Brouwer, B. Mooibroek en C. Sigger (redactie commissie), Je kunt er niet omheen. Prins Hendrik School. Een eeuw Christelijk onder wijs 1903-2003. Jubileumboek ter gelegenheid van 100 jaar christelijk onderwijs te Lochem, Lochem 2003, 44 p. In mei 2003 werd op uitbundige wijze het 100-jarig bestaan van de Prins Hendrik School gevierd. Ter gelegenheid van het jubileum werd een boek sa mengesteld over de geschiedenis van deze school voor lager christelijk onderwijs, die zijn deuren opende op 2 januari 1903. In de eerste hoofdstuk ken krijgen we een goed beeld van de periode vóór 1903, waarin jarenlang geijverd werd voor de stich ting van een christelijke onderwijsvoorziening in Lo- chem, en over de periode tot en met de Tweede Wereldoorlog. Zo vertelt Meester Beeftink over de de PH-school in oorlogstijd, een moeilijke periode, waarin de school gevorderd werd door de Duitsers en er op verschillende plaatsen aan kleine groepjes kinderen aan huis les werd gegeven. Daarna staat in een vijftal hoofdstukken telkens een schoolhoofd centraal in een chronologische beschrijving van de belangrijkste gebeurtenissen vanaf 1946 tot op he den. De uitgave is geïllustreerd met tal van oude schoolfoto's en groepsfoto's van leerkrachten, be schikbaar gesteld door oud-leerlingen, leerkrachten en bestuursleden. CeesJan Frank H.J. Versfelt, De Hottinger-atlas van Noord- en Oost-Nederland 1773-1794, Groningen 2003, ca. 250 p. Meer dan 200 jaar geleden zijn grote delen van het Noord- en Oost-Nederland in kaart gebracht door een aantal militaire ingenieurs onder leiding van kapitein J.H. Hottinger. Dit zeer minutieuze werk leidde tot een groot aantal fraai uitgevoerde en zeer gedetailleerde militair-topografische kaarten, waarop niet alleen de voor de landsverdediging be langrijke vestingen werden vastgelegd, maar ook de vele nederzettingen, verschillende landschappen, wegen en rivieren, buitenplaatsen, tollen, molens en tal van andere elementen. Voor het eerst zijn de prachtige kaarten, die lange tijd in de gesloten mili taire archieven waren opgeborgen, in kleur voor het grote publiek toegankelijk gemaakt in de Hottinger- atlas. Het is een uitgave van Heveskes Uitgevers te Groningen in samenwerking met de Drentse His torische Vereniging te Assen. In de atlas krijgen we een goed beeld van hoe grote delen van Dren the, Groningen, Overijssel en Gelderland er in de tweede helft van de achttiende eeuw hebben uitge zien. De kaarten bestrijken de omgeving van de stad Groningen, de oostelijke randen van de provincies Groningen en Drenthe, vrijwel de gehele provincie Overij ssel, de Gelderse Achterhoek, het IJsselgebied en de omgeving van Arnhem en Nijmegen. Ook het gebied van de tegenwoordige gemeente Lochem is in een aantal kaarten vertegenwoordigd. Opval lend zijn de oude stadskern met de grachten, de vele landgoederen en de oude akkercomplexen, die een contrast vormen met het weidse, nog nauwe lijks in cultuur gebrachte land. De atlas is voorzien van een uitvoerige inleiding en kan een belangrijke aanwinst worden genoemd voor het historisch-geo- grafisch onderzoek in Noord- en Oost-Nederland, en voor een ieder die geïnteresseerd is in de ge schiedenis van zijn woonomgeving. CeesJan Frank Feike Reitsma, De kerk van Lochem in woelige tijden (1608-1628). Uit de Kerkeraadsverslagen der Nederduitsch Ge reformeerde Gemeente te Lochem (Lochem, 2003) De bundel is ontstaan uit een artikelenserie die ge publiceerd is in het maandblad van de Verenigde Protestantse Kerkgemeenschap Lochem. Het is gelukkig bepaald geen theologisch geïnspireerde kerkgeschiedenis geworden. Integendeel. Ik meen dat Feike Reitsma erin geslaagd is de kerkgeschie denis goed in te bedden in de lokale en regionale geschiedenis. Bovendien zijn de artikelen goed lees baar en vaak relativerend. De kracht van deze bun del ligt in de combinatie van kerkgeschiedenis en genealogie. Lochemers en hun verwantschappen geven invulling aan het plaatselijk kerk-zijn in een tijdsgewricht dat op lokaal niveau in het Land van de Berkel nog maar zelden zo uitvoerig onderzocht is. Het heeft wel tot gevolg dat je af en toe wel eens even terug moet om de grote lijn in de gaten te houden. Een grote feitenkennis en een niet afla tende speurzin maken dat de auteur verbanden weet te leggen die anderen niet zo snel zullen zien. Deze combinatie heeft geleid tot een boek met veel nieuwe feiten en verbanden. Wie Feike kent, weet dat hij niet gauw genoegen neemt met een simpele 34 Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 34