Hartelijke groeten uit Lochem (4) CeesJan Frank Voor deze vierde aflevering van "Hartelijke Groeten uit Lochem" stelde een van onze leden, de heer Tijhoff uit Laren, een oude ansichtkaart uit 1902 ter beschikking. De trots van de burgemeester. Deze keer is het geen vakantiegroet, maar een berichtje van een Lo- chemse burgemeester aan zijn collega in Apeldoorn. Een uniek tijdsdocumentje met een bijzon der verhaaldat van de trotse bur gervader en zijn vernieuwde re sidentie, waarmee hij zijn "rivaal" met een knipoog de ogen uitsteekt. Ansichtkaart "Zijgevel en Ach terzijde van het Stadhuis te Lo chem", poststempel: 18 augustus 1902. Ansichtmodel nr. 33262, uitgave H.G. Lovink, fa. J.H. Scheen Collectie: H. Tijhoff, Laren. Geadresseerde: Burgemeester Tutein Nolthenius, Apeldoorn. Op de fotozijde staat de volgende tekst: "Hierboven vindt Gij een afbeel ding der residentie van Uw Col lega te Lochem." Een kaartje van burgemeester tot burgemeester dus. Hoewel hij zijn naam op het kaartje niet ver meldde, is de afzender de Lo- chemse burgemeester Tjepke Haitsma Mulier (1847-1921), die in 1902 al 22 jaar burgervader van Lochem was. Pas in 1914 legde hij zijn ambt neer. De Lochemse bevolking eerde hem toen met een herinneringsbank op het pleintje in de toenmalige Marialaan, die in 1915, bij de onthulling van de bank zou worden omgedoopt in Haitsma Mulierlaan. De afbeelding op de ansicht kaart toont ons het Lochemse stadhuis, gefotografeerd kort na de ingrijpende restauratie, die in 1900 was voltooid. Bur gemeester Haitsma Mulier was kwam met een zeer welkome subsidie. Onder leiding van gemeente-opzichter G. Olthoff werden de werkzaamheden opgestart. Er volgde niet alleen een uitgebreid bouwtechnisch herstel van het gebouw, ook werd het interieur ingrijpend gerenoveerd en nieuw inge richt. Men liet zich hierbij in spireren door de situatie, zoals die in de zeventiende eeuw moest zijn geweest, maar paste deze aan de moderne eisen van in 1894 een van de voorstanders geweest van her stel van het eeu wenoude stad huis, dat aan het einde van de ne gentiende eeuw in erbarmelijke staat verkeerde. Er werd advies gevraagd bij de Maatschappij tot Bevordering van Bouwkunst, die via een onder zoekscommissie, bestaande uit de bestuursleden C. Muysken, A.C. Bleys, V.G.A. Bosch en J.A. Mullock conclu deerde, dat het gebouw waarde vol genoeg was om tot herstel over te gaan. Ook maakte ze het plan voor de ge deeltelijke recon structie van de zeventiende- eeuwse toestand. Dat hierbij enkele opvallende vergissingen werden gemaakt is beschreven in deel 8 van "Monumenten in de gemeente Lochem. Het Stadhuis" in Scholtampt van Lochem, nr. 46, april 1999. Het definitieve besluit tot de uitvoering van het plan werd in 1898 genomen. Er was een flinke lening noodzakelijk om het kostbare project te kunnen volbrengen. De Spaarbank 32 zijgevel eti jWilerzijde van hel Siadthuis de Xochem. - Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 32