Open Monumentendag op zaterdag 13 september Open monumentendag staat dit jaar in het teken van de landelijke bouwkunst. Dit onderwerp is gekoppeld aan het "Jaar van de Boerderij". Deze dag zal zich dan ook voor een groot deel afspelen in het landelijk gebied. Er komen allerlei aspecten van platteland, landbouw, streekgeschiedenis en regionale identiteit aan de orde. Samen met de gemeente Lochem, de plaatselijke VV.V en het Historisch Genootschap Lochem-Laren-Barchem is een prachtig programma samengesteld. In de Synagoge aan de Westerwal wordt de tentoonstelling "Boerderijen Anders Bekeken" gehouden. Mede naar aanleiding van deze tentoonstelling zijn er voor fiets of auto twee mooie toeristische routes van 15 en 18 km langs ca. 30 historische boerderijen uitgezet. "Boerderijen Anders Bekeken" in de Synagoge te Lochem Mede naar aanleiding van het landelijke "Jaar van de Boerderij" organiseert het Historisch Genoot schap een tentoonstelling. De inhoud beslaat drie aspecten van boerderijen, te weten een histo risch, een bouwtechnisch en een landschapsaspect. De tentoonstelling toont foto's en geeft informatie over boerderijen rondom Lochem, evenals verkleinde voorbeelden van boerderij -objecten. Geopend van donderdag 4 september tot en met zondag 28 september 2003 Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur; zondags van 13.30 tot 17.00 uur; maandags gesloten. Tijdens de Open Monumentendag de gehele dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De routebeschrijving is bij de VVV, de Synagoge, het Bleekhuisje, de boerderij van de fam. L. Roekevisch aan de Nijkampsweg 7 en de Kapel in Zwiep gratis af te halen. De gerestaureerde Kapel in Zwiep zal dit jaar open zijn op monumentendag. In de Kapel is een prachtige foto expositie over het boerenleven in de jaren '50 in de buurtschappen Zwiep en Barchem te zien. Zie verder op bladz. 12 over de Kapel in Zwiep. Uiteraard zijn ook het Bleekhuisje en de kruidentuin "de Bleike" geopend. Kruidentuin "De Bleike" is in 1995 aangelegd door een groep vrijwilligers. Door een prijsvraag, uitgeschreven door de Gemeente Lochem ter verfraaiing van de stad, was de idee ontstaan bij het toen inmiddels prachtig gerestaureerde Bleekhuisje een kruidentuin aan te leggen. Eenmalig werd subsidie hiervoor verstrekt. Aan het feit dat hier vroeger door de Lochemse bevolking de was werd gedaan met het water uit de gracht en deze daarna op dit stukje grond te bleken werd gelegd, dankt deze tuin de naam "De Bleike". Inmiddels is dit een educatieve tuin met circa 200 (oude) geneeskrachtige gewassen, traditionele keukenkruiden en verfplanten. De tuin is het gehele jaar vrij toegankelijk en drie maal per jaar houden de vrijwilligers een open dag. Nog vaak wordt het Bleekhuisje onterecht betiteld als het "Pesthuisje". In tijden van epidemieën zouden vanwege besmettingsgevaar de zieken hier naar toe zijn verbannen. Dit is echter een misvatting. Wel zijn er aanwijzingen dat hier leer werd gelooid en dat deze looiers vaak aan tuberculose leden. Tijdens de open dagen van de kruidentuin worden in het huisje thema-exposities gehouden. Tezamen vormen het Bleekhuisje en de Kruidentuin een van de mooiste plekjes van de stad Lochem. De eenden bevolking rondom de tuin broedt in de lente hun kroost uit in de perken. Speciaal tijdens monumentendag zal "De Schurinkexpress" van de fam. Marsman uit Laren ritten verzorgen van en naar de prachtige historische boerderij van de fam. Roekevisch aan de Nijkampsweg 7. Het vertrek is vanaf het Amalia van Solmsplein dichtbij het Bleekhuisje. Wij nodigen iedereen van harte uit deze oude boerderij te komen bekijken, tevens is er gelegenheid een kopje koffie of thee te nuttigen. Oude gebruiksvoorwerpen in de landbouw staan op de deel tentoongesteld. De heer Lammert Roekevisch zal aanwezig zijn voor uitleg. De boerderij is al geruime tijd het onderkomen van het Historisch Genootschap Lochem-Laren-Barchem. 30 Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 30