Burgemeester Van Luttervelt had het in zijn speech over de aller hoogste sport inzake de muziek. Deze werd al spoedig bereikt. Op 18 juli 1939 stapte Advendo in de tram naar het Concoursterrein in Borculo. Daar speelde men als laatste deelnemend orkest de tweede Suite d' Orchestra en het verplichte nummer Ouverture Tannhauser. Met intense belang stelling en aandacht werd er naar de volgens de krant schitterende vertolking geluisterd. Merkbare spanning was er onder de duizen den aanwezigen toen de laatste maten waren verklonken en dus gewacht moest worden op de uit spraak van de jury. En deze bleek het eens te zijn met wat de me nigte gevoeld had, namelijk dat er sublieme muziek was gespeeld. De jury, bestaande uit Fr. Hantzsch, S.P. van Leeuwen en H. Zeldenrust stond er versteld van, dat met dilettanten zulke re sultaten konden worden behaald. Ze schreef in haar kritisch ver slag over onder meer de uitvoe ring Tannhauser: De finale bracht mooi trombone spel, het drukte wel iets te veel het hout. Dat de directeur het z.g. Chris tus motief naar voren liet ko men verwondert ons niet, daar hij dit werk zeker wel ontelbare malen in zijn Opera carrière onder de beroemdste dirigen ten zal hebben gespeeld. Deze ouverture werd in alle delen prachtig uitgevoerd. Dit is mu ziek maken. Bravo. Advendo behaalde maar liefst 117 punten, het hoogste aantal van alle in dat jaar gehouden concour sen. Dat betekende een eerste prijs met lof van de jury en dus werd het vurig begeerde Federa tie Vaandel veroverd. Het enthou siasme van de supporters was volgens de verslaggever bijna niet meer te houden. Aan de eminente directeur overhandigden de sup porters alvast een lauwerkrans. Voor de directeuren waren ook prijzen beschikbaar gesteld in de vorm van medailles. Martin Bij- nevelt kreeg er zelfs twee, één voor het hoogst aantal punten in de concertwedstrijd voor Harmo nie en Fanfare in de rubriek "op vatting en tempo" en één voor het hoogst aantal punten met zijn ver eniging behaald. Het concours te Lochem. Dit concours werd in augustus 1939 georganiseerd ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van Advendo en is een muziekfeest geworden dat door velen is be zocht en waarvan de feest vreugde na afloop nog werd ver hoogd doordat dat op dezelfde zaterdag Prinses Irene geboren werd (5 Augustus). Het 30-jarig jubileum was uitgesteld door het overvolle programma van 1938. Dit feestconcours werd gehouden op een ideale plaats, namelijk het prachtige Openluchttheater van Lochem, dat stampvol zat met aandachtige luisteraars.De regelingscommissie, die onder voorzitterschap van de heer H. de Jonge stond, had de zaken goed voorbereid. Een van de plaatse lijke bladen schreef: "De jolijt die rondom het concours op touw was gezet kreeg door de geboorte van het Prinsesje een bijzonder karakterLochem was zaterdagavond "los" en on geveer 2500 mensen bezochten de zomerkermis op het "Pesjen" (voormalig Graafschapterrein) waar het erg vrolijk aan toe ging. Zondag waren er wel 3000 per sonen. Vrijdag voor het concours is er receptie gehouden door Advendo welk kranig muziek corps zoals gezegd 30 jaar be stond. Het Gemeentebestuur, een wethouder en de gemeentesecre taris waren aanwezig. De voor zitter, de heer G. Thomasson, heeft er in zijn openingswoord onder meer aan herinnerd, dat het concours vorig jaar is uitgesteld, omdat Aeolus een dergelijk fes tijn organiseerde. Advendo zat toen financieel in de put. Verschil lende supporters sloegen de han den ineen en organiseerden een bazaar, die uitstekend geslaagd is. Spreker dankte de Lochemers nog voor dit resultaat. De burge meester, de heer Gorter, compli menteerde vervolgens het bestuur van Advendo en hij gaf de verze kering dat het Gemeente bestuur trots was op dit muziekcorps. Een nieuw begin na de oorlogsjaren De oorlogsjaren braken aan. Hoewel de concerten nog wel twee maal per jaar werden ge houden, schrapte men het gebrui kelijke bal na afloop. Ook grote concoursen stonden niet langer op het programma. Direct na de oor log wist Bijnevelt zijn mannen weer bij elkaar te brengen. Zo werd er op 27 Juli 1945 alweer een concert te geven en wel voor buitenlandse soldaten. Het pro gramma is in het Engels aange past: "Amateurs Military Band Advendo Lochem, conditor Martin Bijnevelt at 19.30 hrs in Entertaiment Hall. Een maand daarvoor, op zaterdag middag 2 juni, had Advendo zijn muziek door Lochem laten klin ken. Tijdens deze rondgang za melden ze geld in ter stijving van de kas. In de Lochemsche Cou rant lezen we: "De financieele toestand van ons beroemde Harmonie-corps is er n.l. ge durende de 5 oorlogsjaren niet beter op geworden. De commis sie van bijstand bestaande uit de heren: Joh. Bennink, H. Hooyerink, W.J. Lodeweges Sr, Rikkert en P.J. Stroombeek, verzoekt ons dan ook, zijn op wekking te geven, dat een ie der naar vermogen dit sympa thieke plaatselijke corps zal steunen." In 1945 werden nog twee concerten gegeven, op 18 september een concert met alleen toegang voor personen boven de 18 j aar, in de Schouwburg, met in de pauze een collecte ten bate van het ziekenhuis. Op 1 decem ber was het eerste abonnements concert na de oorlog, met bal na. In 1946 was Advendo weer rijp voor een concours. Ditmaal in Ellecom. De volgende dag 27 Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 27