stadje aan de Berkelstroom, verwacht weer vele vreemdelin gen. In de straatjes wapperen de vlaggen en bij het Volkshuis is het een drukte van mensen, die ter receptie gaan, belegd door de arbeiders muziek vereniging Advendo ter ere van haar 25-jarig bestaan..." Op die receptie sprak ook de be schermheer E. Franken: "Advendo, Aangenaam Door Vermaak En Nuttig Door Oefe ning, maar voor een kwart eeuw was het vermaak en was het niet altijd aangenaam naar de vereniging te luisteren. De eerste drie woorden zou ik dan ook willen veranderen in Am bitie Dwing Vooruitgang en de laatste vier door Erger nooit Den Orkest-dirigent. De jaren dertig In 1934 trok Advendo weer eens naar een concours, dit maal in Barchem, dat met zijn korps Crescendo het 12% jaar bestaan vierde en daaraan een zomer kermis en een Marsch-wedstrijd had verbonden. Het resultaat voor Advendo was een eerste prijs met 107 punten. Directeur Bijnevelt bleef in deze periode arrangeren en compone ren. Enkele van zijn werken: een bewerking van het Adagio Cantabile van Beethoven (1934), Andante en Scherzo van Schubert (1935), Ingeborg Marsch M. Bijnevelt (genoemd naar zijn dochter) (1935), Ro mance voor Hobo en Tenor saxofoon met orkest M. Bijnevelt (1936), De Slavische Dansen No. 4 en 6 van Dvorak arr. M. Bijnevelt (1936), Recitatief en Aria uit Rinaldo van Handel (1937). Een belangrijk concours was dat te Vaassen op 27 juni 1937. Op een zeldzaam fraai concours terrein op het grondgebied van kasteel De Cannenburgh zoals Het Maandblad schreef, speelde Advendo in de Ere-Afdeling Har monie de verplichte nummers L'Arlésienne eerste suite van Bizet en de Valse des Fleurs van Tsjaikowski. In het kritisch ver slag van juryleden Eduart Flipse, F. Hantzsch en Louis de Moree stond onder meer: "Dit corps gaf van de beroemde Suite van Bizet een voortreffelijke vertol king. De zuiverheid, de klank en de zeer muzikale voordracht stonden op het hoogste niveau. De enkele vlekjes in deze uit voering namen den zeer goe den indruk niet weg, alhoewel we het niet in alle tempi eens waren.." Het resultaat: 110 pun ten, eerste prijs met onderschei ding en promotie naar de toen pas ingestelde Vaandelafdeling, de hoogste trap dus. Bij het eerste abonnements concert op 6 november 1937 in de schouwburg werd medewer king verleend door zangsoliste Bergitte Blakstad (alt). Op 29 juli 1938 vond een voor Lochem belangrijke gebeurtenis plaats: op deze dag werd het Openluchttheater De Zandkuil officieel geopend door burge meester R. van Luttervelt. De feestelijkheden werden opgeluisterd door de beide Lo- chemse muziekkorpsen Aeolus en Advendo. Het 30-jarig jubileum in 1938 en een groot succes in 1939. In 1938 werd uitvoerig stilge staan bij het 30-jarig jubileum van Advendo. De Lochemsche Cou rant van maandag 14 november besteedde er zelfs op de voorpa gina aandacht aan. Zo lezen we naast alarmerende kranten koppen als "Goebbels vindt het nog niet erg genoeg" en "Goring eist miljard mark boete van de Joden in een ver slag van het feestconcert: "Een volgepropte zaal, bloemstuk ken op het toneel, de aanwe zigheid van tal van leden van de Needse, Nijverdalse en Diepenheimse muziekvereni gingen wezen later avond bij binnenkomst hen die dit nog niet wisten erop, dat het con cert dat Advendo ging geven, een bijzonder concert zou zijn. Een feestconcert zou het wor- 25 Bestuur van Advendo in 1935 (inzet dirigent M. Bijnevelt). Van links naar rechts: B. Thomasson, G. Thomasson, H. Assink en A. Wormeester. Daarachter: Van Linschoten, H. Hofmeyer en E. Asjes. (Coll. Advendo.) Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 25