vereniging waardig, naast het Wilhelmus ook de Internationale, hetgeen voor de middenstanders van Aeolus natuurlijk heel onge past was. Belangrijke oorzaak van de rivaliteit lag waarschijnlijk in het feit, dat Aeolus gewoon weg de oudste papieren had en de concurrentie moest dulden van een ruim veertig jaren jongere vereniging. In later jaren kwam er meer acceptatie. Aeolus werd in 1960 opgeheven, drie jaar voor het honderdj arige jubileum Moeilijke jaren In het voorj aar van 1922 overleed Leistikow en met de dood van deze eminente leider trad een in zinking binnen de vereniging in. Er kwamen verschillende directeurswisselingen: van 1922 tot 1924 was de heer K.H .Reijs directeur en van 1924 tot 1926 de heer H.J. Stokking. Ook het ver trek van enkele werkende leden deed het muziekpeil aanmerkelijk dalen. Tijdens de concoursen in deze periode werden minder grote successen behaald, in het begin nog in de afdeling Uitmuntendheid, later alleen in de Ere-afdeling met magere punten- scores: Deventer (1922) eerste prijs afdeling Uitmuntendheid, 53 punten (max. 60 punten); in de Ere-afdeling (max. 120 punten) werd in Eefde(1923) een tweede prijs behaald met 89 punten; in Lochem (1923) een tweede prijs met 94 punten; in Almelo(1924) en Verwolde(1925) een tweede prijs met respectievelijk 67 en 80 punten. Voor de vereniging was dit een moeilijke tijd, maar op 19 April 1926 werd de heer prof. Martin Bijnevelt dirigent van Advendo. Dank zij de bekwame leiding van deze musicus werd op een concours, gehouden op 15 juli 1928 te Eefde, in de Ere-afdeling met hoge score van 113 punten een eerste prijs behaald. Jubilea in 1928 en 1933 Het 20-jarig jubileum werd ge vierd met een Herdenkings Con cert in de Lochemse schouw burg. In die jaren had men op het programma veel "zware" werken staan, waaronder ook veel arran gementen van Martin Bijnevelt, zoals het Allegro Con Grazia van Tsjaikowski (1928) en de sere nade Eine Kleine Nachtmusik van Mozart, een compositie trou- wens, die nog steeds in Advendo's bibliotheek te vinden is. Jammer- genoeg zijn ook vele werken uit die tijd niet meer aanwezig, zoals de Lochemse Marsch van de zelfde Bijnevelt. Dubbel feest was het in 1933. Advendo bestond 25 jaar en Lo- chem vierde zijn 700 jaar stads rechten, alle reden voor directeur Bijnevelt om de Lochemse Jubileummarsch te schrijven voor het concert op 11 maart 1933. Het werd een groots feestconcert met als nummers de Ouverture Rienzi van Wagner, de Onvoltooide van Schubert, het Ballet d'Isoline van Messager en La Dame blanche van Boiëldieu. De Lochemse Courant schreef: Woensdag 1 Nov. zal de Lochemse muziek vereniging Advendo 25 jaar hebben bestaan. Dit jubileum van het populaire Corps zal ongetwijfeld in breden kring belangstelling wekken. De eer volle plaats, welke Advendo thans in de rij van Harmonie en Fanfare Gezelschappen in neemt, heeft zij pas na onver moeid en hard werken be reikt... En uit het Volksblad: "Lochem het vriendelijke Advendo's 25-jarig jubileum in 1933. Het orkest in de tuin van het Volkshuis. 24 Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 24