Het aantal concertuitvoeringen nam in deze periode belangrijk toe. Het betrof vooral concerten in de openlucht en daarom had de vereniging een kleine muziek tent laten maken van ongeveer vijf bij vijf meter, waarin voor 25 muzikanten plaats was. Er was zelfs petroleumverlichting in aan gebracht. In het plantsoen bij het Nieuwstadplein of op de Markt onder de kastanjeboom werd het tentje dan neergezet. Men ging ook wel eens met een wagen waarop stoelen met lessenaars waren geplaatst richting de Dolle- hoed, om daar dan voor de gas ten een paar nummertjes weg te geven. Ook reisde Advendo een keer met zo'n wagen naar Markelo, maar 's avonds laat op de terugweg liep er een hoepel van het wiel. Een heel probleem, want van een Wegenwacht had men toen nog niet gehoord. De terugreis naar huis had wel vaker voor problemen gezorgd. Na een concours in Renkum mis ten de muzikanten hun trein, waardoor ze met de volgende trein niet verder konden dan Zutphen. Geen nood, bij stalhouderij Beijers werd een platte wagen gehuurd en kon de terugweg naar Lochem worden voortgezet. Maar het hobbelen op zo'n wagen werkte dorstig en dus werd de tolgaarder Van Heeckeren, die blijkbaar ook bier tapte, 's avonds uit bed gehaald om de dorstige kelen te spoelen. Het tolhuisje stond vroeger zo ongeveer tegenover Café Beeftink, aan de Zutphenseweg. Beide gebou wen zijn sinds lang verdwenen. In de Eerste Wereldoorlog, 1914 - 1918, werd er weinig gerepeteerd, ook al omdat vele leden afwezig waren. Door de standvastigheid van de leden en het optreden van Leistikow kon Advendo, na ongeschonden uit de oorlog te zijn gekomen, in 1919 weer deelnemen aan een concours. In Lochem werd in de tweede afdeling een eerste en een ereprijs behaald. In die tijd ondervond Advendo grote be langstelling en medewerking van de fabrikant E. Franken, directeur van de Gebr. Naeff. Hij werd in 1919 beschermheer van de muziekvereniging. Na de ophef fing van muziekvereniging Aeolus had Advendo ook telkens een bur gemeester in haar midden, zoals de burgemeesters Wttewaal en Van Luttervelt. De successen bleven komen. In Voorst werd in de eerste afdeling een eerste en een ereprijs be haald. Dit was voor de suppor ters aanleiding om er eens stevig tegenaan te gaan. Het enthou siasme was zo groot, dat ze bij een hospartij in een café met z'n allen door de vloer zakten. Maar bij alle pret werd het mu ziek maken nooit vergeten. De leden sloegen geen repetitie over. Elke maandag en donderdag kwamen ze bij elkaar en o wee als er één ontbrak. Dan werden er een paar leden op uitgestuurd om de "deserteur" te halen. 22 Advendo bij het 12%-jarig jubileum in 1921. (Coll. Advendo.) Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 22