95 jaar Advendo 1908 - 2003 Een kranig muziekkorps Bertus Frank Dit jaar viert muziekvereniging Advendo haar 95-jarig jubileum. De bijna-eeuweling, in 2008 hoopt het korps zijn honderdste verjaardag te vieren, heeft een veelbewogen geschiedenis achter de rug. In drie delen publiceert het Land van Lochem het wel en wee van deze vermaarde Lochemse vereniging, van haar oprichting in 1908 tot aan de dag van vandaag. Het eerste deel omvat de periode tot circa 1950, een tijd van diepe dalen en grote successen. De laatste vooral onder de bekende musicus Martin Bijnevelt, die in 1926 de leiding kreeg. Zoals in veel steden en dor pen in Nederland was in de loop van de negentiende eeuw in Lochem veel belangstel ling voor fanfaremuziek ontstaan. De herdenking van de 50-jarige onafhankelijkheid van Nederland in 1863 was in Lochem de aan leiding voor het oprichten van een muziekgezelschap. Bij de feeste lijkheden bleek er grote behoefte te bestaan aan een plaatselijk muziekkorps. Dankzij de steun van het Lochemse gemeentebe stuur en vooral ook de toenma lige burgemeester, Lourens Leen, kon op 12 december 1863 muziek gezelschap Zelo worden opge richt. In 1867 werd deze naam veranderd in Aeolus, naar de God der winden. Gedurende vele ja ren bleef Aeolus het enige mu ziekkorps in Lochem, tot het in 1908 concurrentie kreeg van een tweede muziekvereniging. Het was de tijd, dat ook arbeiders zelf bewuster werden en zich op al lerlei gebied verenigden. Zo ge beurde het, dat tijdens een ver gadering van de Lochemse Tim- merliedenbond op 1 november 1908, een achttal jonge timmer lieden op het idee kwam om een muziekvereniging op te richten. Het achtmanschap, bestaande uit D. Bleumink, J. Heijink, H. Geels, G. Pasman, J. Hannink, B. Straat man en J. Harkink had voor de op te richten vereniging al een naam: ADVENDO: Aangenaam Door Vriendschap En Nuttig Door Oefening. De daad werd bij het woord gevoegd. In dezelfde vergadering was de nieuwe muziekvereniging een feit. De groep bleef aanvankelijk klein en men beschikte niet over een goede oefengelegenheid. De muzikan ten hadden ook toestemming ge vraagd aan B. en W. van de ge meente Lochem voor het houden van een collecte, maar dit werd geweigerd. De eerste repetities werden ge houden in het ouderlijk huis van timmerman Bleumink aan de Rozenweg. Dat gebeurde op de deel tussen de sikken en soms maakte Bleuminks moeder een plaatsje vrij in de keuken. Ze moesten en zouden muziek ma ken. Geld voor nieuwe instrumen ten was er natuurlijk niet, maar ondanks het collecteerverbod werd toch een inzameling gehou den, die f 100,- opbracht. Bij muziekhandel Kessels in Tilburg werden enkele instrumenten ge kocht. Deze kostten toen f 10,- totf 20,- per stuk. Men beschikte ook nog over oude afgedankte instrumenten van andere vereni gingen. Met dit instrumentarium ging men onder leiding van de heer Denkers, die van 1895 tot 1910 dirigent was geweest van Amicitia in Geesteren, balmuziek maken op danspartijen, kermis sen, Koninginnefeesten, bruiloften en andere gelegenheden om zo de kas te spekken. Met de inkom sten kon men nieuwe leden van een instrument voorzien. Voetbalwedstrijden werden des tijds ook al met muziek opgeluisterd. Zelfs hebben leden van Advendo eenmaal drie avon den en een halve nacht op het Schellinkje in de schouwburg gespeeld voor Circus Roberti. Van dit soort muziekmaken werd je doodziek, volgens de mede-op richter Bleumink. Want de direc teur van het circus riep telkens: "Schneller, schneller!Hoe har der de paarden liepen, des te snel ler moest er gespeeld worden en dat was vooral voor de tromme laar niet meer om bij te houden. Nieuwe leiding en de eerste successen In 1911 werd de heer Denkers opgevolgd door Fr.G. Leistikow, die benoemd werd tot directeur. Met veel plezier en ijver werd er onder hem geoefend en de resul taten waren spoedig merkbaar. "Onder dezen bekenden en be kwamen musicus ging Advendo met reuzen-schreden vooruit", schreef de Lochemse Courant later. De moeilijke jaren waren voor bijHet probleem "oefenruimte" werd opgelost omdat men toe stemming kreeg in het verkoop lokaal aan de Kastanjelaan te gaan repeteren. Dit was tegen de zin van de politie-autoriteiten en op zekere dag werden de repeti ties verboden, omdat ze storend zouden zijn voor de diensten in de R.K. kerk. Pastoor Pieters kwam 20 Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 20