kunnen verdedigen. De daarop volgende jaren heeft hij zich dan ook uitstekend van deze taak ge kweten. De verkiezingsuitslag van 1935 had in ieder geval de bevolking duidelijk gemaakt, dat zowel links als rechts Nederland ontevreden was over de bezuini- gingspolitiek van het kabinet Colijn. Bittere armoe voor de arbeidersklasse en de kleine mid denstand, ook in Lochem. Vooruitgang voor de C.P.N. en een grote overwinning voor Mussert en de zijnen. Ook Lo- chem stemde massaal op de N.S.B. Landelijk behaalde deze nieuwe dictatoriale beweging 7,94% van de stemmen. Het per centage N.S.B.-kiezers in de Achterhoek lag tussen de 15 en 20%. Stemmen voornamelijk af komstig van personen uit de kleine middenstand, kleine boeren en enkele autoritair denkende fi guren uit de hogere stand. Wel maakte dit stemgedrag overdui delijk dat het aantal N.S.B.-kie- zers, voortgekomen uit de "rode hoek" gering was. De radicaal denkende socialisten stemden in dit geval op de C.P.N. Op 3 september 1935 presen teerde zich de nieuwe Lochemse Gemeenteraad waarin voor de eerste maal de stem van de Com munistische Partij Nederland werd gehoord. Tijdens de installatieplechtigheid van deze nieuwe Raad legde Ter Schegget evenals zijn sociaal-democrati sche collega's Lubberdink, Tho massen en Beumkes de belofte af in plaats van de eed, zoals zijn politiek anders georiënteerde raadsvrienden deden. Alvorens men overging tot benoeming der wethouders wilde Ter Schegget graag een verklaring afleggen. Dit werd hem toegestaan, doch na enkele zinnen (wat hij zei vermel den de notulen niet), verzocht de voorzitter hem "geen politieke rede" te houden en werd hem het woord ontnomen. De heren 0. Gorter en B. van Krimpen wer- den de wethouders voor de ko mende vier jaar. De heer W. van Dijke, als opvolger van de in juli 1935 overleden heer Lohse, werd als secretaris beëdigd. Dat Ter Schegget het direct voor de min dere man opnam, bleek al toen ge sproken werd over verlaging van de wedden der veldwachters. Hij verklaarde tegen iedere soort van salarisverlaging te zijn. Ook ver zocht hij van gemeentewege aan de werklozen gratis kolen te ver strekken, nu de regering dat niet deed. De voorzitter antwoordde hem, dat zoiets verboden was door de overheid. Op 16 december 1935 drong hij tijdens de gemeenteraads vergadering aan op verbetering van de onderkomens der werk loze arbeiders, die tewerk waren gesteld op de Armhoede. Hij ver zocht B.en W. er een keet neer te zetten, opdat de arbeiders in ieder geval tussen de middag daar hun boterham konden opeten. In de vergadering van 14 januari 1936 behaalde Ter Schegget zijn eerste succesje. De directeur van de Lochemse gasfabriek had zo genaamd voor zijn beroep een auto nodig, waar hij af en toe mee naar Borculo kon: Lochem le verde namelijk ook gas aan deze gemeente. Dit was al jaren zo geweest, hij kreeg hier n.b. een vergoeding van 700 a 800 gulden per jaar voor, plus nog eens ƒ200,- reis- en verblijfkosten. Samen met zijn sociaal-democratische colle ga's vond Ter Schegget, dat dit de spuigaten uitliep in een tij d van crisis en bezuiniging. Aanvanke lijk bestreed de voorzitter dit met allerlei verhaaltjes, die pleitten voor de gasfabriekdirecteur. De directeur kwam er slechts af en toe, dus grotendeels werd de auto gebruikt voor particuliere doelein den als een soort statussymbool. "Als", zo redeneerde Ter Scheg- get, "op lonen van 0,28 (het werkverschaffingsuurloon van die tijd) bezuinigd moet worden, dan moet zulks zeker gebeuren op de auto van de directeur. Als hij dan naar Borculo moet, kan hij dit ook wel op de fiets en bij slecht weer kan hij toch de bus nemen?" Dit had indruk gemaakt niet al leen op de linkse raadslieden, doch ook op Swaters en Kies kamp van de fractie der AR en CH. Resultaat: Voorstel Ter Schegget met zes tegen vijf stem men aangenomen. De autokosten werden verlaagd tot 300,-, zeer tegen de zin van de voorzitter, die zich afvroeg of de directeur dat wel zou nemen. Nog vele malen in deze periode voor de Tweede Wereldoorlog zou Ter Schegget zijn stem laten horen als het ging om de behartiging van de belan gen van de Lochemse arbeiders klasse en kleine middenstand. Na de inval van de Duitsers, op 10 mei 1940, werd Ter Schegget, die natuurlijk fel antifascistisch was, door zijn politieke vrienden te verstaan gegeven zijn scherpe tong wat te beteugelen, opdat niet de Lochemse linkse groepering direct al in diskrediet zou worden gebracht. De raadsvergaderingen gingen, zoals bekend, tot eind au gustus 1941 gewoon door, echter met dien verstande, dat op 20 juli 1940 door de Duitse Reichskom- missar Seyss Inquart voor de Nederlandse marxistische partijen een Kommissar werd aangesteld in de persoon van M.M. Rost van Tonningen, een notoire N.S.B.- man. Dit gold echter niet voor de C.P.N. Deze werd samen met de R.S.A.P.op die datum ontbonden en de C.P.N. dook de illegaliteit in. Ook Ter Schegget deed dit. Sa men met enkele kameraden uit Deventer werden er al gauw ille gale pamfletten uitgegeven en werden voorbereidingen getrof fen voor de uitgave van het eer ste officiële illegale blad De Waarheid, dat op 23 november 1940 verscheen. Tot juni 1941 koesterden de Duitsers tegen Ter Schegget en de zijnen blijkbaar niet veel argwaan, althans de 14 Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 14