Herinnering aan Willem Jan ter Schegget, C.P.N.-gemeenteraadslid J.Klein Egelink Tn het in 1985 verschenen boekje Lochem in Oorlogstijd (periode 1940 -1942, blz. 73) vermeldt de auteur, Arjen Dieperink, dat op last van de Duitse bezetter met ingang van 20 Juli 1940 C.P.N. -gemeente raadsleden niet langer aan de ver gaderingen mochten deelnemen. Ook de Lochemse Raad trof dit lot. Ter Schegget, sedert 1935 lid van deze Raad moest verdwijnen. Tijdgenoten van hem zullen zich deze persoon ongetwijfeld herin neren: een markante, boeiende en prettige figuur, politiek goed ge schoold, die vooral tijdens de cri sis in de jaren dertig veel van zich deed horen en een stempel drukte op de politieke en economische ontwikkelingen in het Lochem van zeventig jaar geleden. Willem Jan ter Schegget werd geboren op 27 september 1888. Hij was opperman van beroep en behoorde tot de autochtone Lo- chemse gemeenschap, evenals zijn voorvaderen, die reeds enkele honderden jaren in deze plaats woonachtig waren. Zelfs op de eerste volkstellinglijst van 1795 komt de naam Ter Schegget voor. Willem Jan stond vóór de Tweede Wereldoorlog bekend als een zeer rechtvaardig en sociaal voelend mens, die het dikwijls op een in dringende en drastische manier opnam voor de armen en de zwakken uit de samenleving. Vandaar zijn grote interesse voor de plaatselijke en landelijke poli tiek. De crisis in de jaren dertig, met de grote werkloosheid en de schrijnende armoede, liet ook de Lochemse bevolking niet onge moeid. Op veel vergaderingen, waaraan Ter Schegget in die da gen deelnam, reageerde hij soms fel. Hij nam geen blad voor de mond, of het nu de burgemeester was of een andere toenmalige notabele, Ter Schegget zei waar het op stond. Dit werd hem na tuurlijk niet altijd in dank afgeno men. De arbeidersklasse van Lo- chem droeg hem over het alge meen een warm hart toe. Hoewel men dat niet liet blijken, had men in liberale kringen zelfs respect voor zijn eerlijke en spon tane manier van optreden. Hij zei de waarheid; na de oorlog moet zelfs de vooroorlogse liberale bur gemeester Van Luttervelt, met wie hij vaak in de clinch lag, toe geven, dat hij een man was ge weest uit één stuk, voor wie hij achteraf gezien steeds veel res pect had gehad. Vooral tijdens de verkiezingsacties maakte Willem Jan zich met zijn kameraden zeer verdienstelijk inzake het voeren van propaganda voor zijn partij: de C.P.N. Samen trokken zij er avond aan avond op uit met de communistische krant "De Tri bune", later Volksdagblad gehe ten en allerlei vlugschriften. Bij de raadsverkiezingen van 1931 kreeg de afdeling Lochem van de C.P.N. 144 kiezers achter zich, te weinig voor een zetel in de Raad. Vier jaar later zag het beeld er anders uit. Het was één van de ergste jaren van de crisis. Ons land vroeg om een sterke man, ook de arbeidersklasse. Dit bleek uit de diverse dictatoriale stromin gen die zich hier en daar mani festeerden. De N.S.B. nam voor het eerst deel aan de Staten verkiezingen en behaalde zoals bekend een grote stemmenwinst. De democratie faalde; ook de S.D.A.P., waartoe zich voorna melijk de gewone man aangetrok ken had gevoeld. Steeds meer sociaal-democraten verloren het vertrouwen in hun partijOnder linge twisten kenmerkten deze en men hinkte op twee gedachten. Ze kwam, vond men vooral ten opzichte van de werklozen en het bijna verpauperde proletariaat te weinig inspirerend voor de dag. Vandaar dat vele voormalige S.D.A.P.kiezers nu hun stem ga ven aan de C.P.N. Deze partij behaalde in 1935 bij de Staten verkiezingen 153 stemmen, een kleine vooruitgang ten opzichte van 1931 (toen 144); twee maan den later in juni 1935 bij de gemeenteraadsverkiezingen n.b. 249! Een flinke sprong! Ter Schegget en zijn mannen hadden ook in Lochem hun werk goed gedaan. Tijdens de nieuwe raadsperiode zou Willem Jan zijn stem kunnen laten horen en de belangen van de noodlijdende bevolkingsgroep 13 Willem Jan ter Schegget, 1888-1943. Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 13