Zwieps Lokaal Leidy de Boer Tn 1878 laat Mr. Brants, eige naar en bewoner van het land goed De Wildenborch, voor de Christelijke Jongelingsvereniging van Zwiep een lokaaltje bouwen in de weide naast boerderij Hof man. Brants, die een schoonzoon was van de bekende dichter Sta ring, had in 1839 gronden vanaf Barchem tot aan de Berkel ge kocht. Zo kwam ook het kasteel tje 't Overlaer met zijn vijf boer derijen, waaronder Hofman, in zijn bezit. In het nieuwe lokaal kunnen de jonge mannen samenkomen, ook worden er catechisatie en zon dagschoollessen gegeven. Een maal in de maand is er een dienst van de Nederlandse Hervormde Kerk. In 1902 verkoopt Brants alle Zwiepse bezittingen aan de toen malige bewoners. Tot plus minus 1925 wordt het lokaal voor bo vengenoemde activiteiten ge bruikt. Daarna doet het dienst als depot voor de Coöperatieve Landbouwvereniging "De Graaf schap". Het raakt echter steeds meer in verval. Later gebruiken bewoners van boerderij Hofman het als opslagruimte tot het rijp is voor de sloop. Bestuursleden van de Stichting Zwiepse Molen maken in 2001 plannen voor de verplaatsing en herbouw van het lokaal; het staat nu aan De Heest. Op 10 of 11 september van dit jaar wordt het lokaal, dat nu als de kapel van Zwiep door het leven gaat, fees telijk geopend, met onder meer een diapresentatie van foto's die Dinie Hiddink, zij is lid van de commissie van het Zwieps Lo kaal, voor deze gelegenheid ver zameld heeft. Er zijn in totaal 240 originele fo to's, de meeste uit de eerste ja ren na de Tweede Wereldoorlog, van boerderijen, boeren, landar beiders en hun familie's in de omgeving van Zwiep; veelal ge maakt door toeristen die in de prachtige omgeving kwamen wandelen. Met hulp van het Historisch Ge nootschap wordt voor de opening van de kapel een fototentoon stelling van deze collectie inge richt. Daartoe zijn er 100 tot A4- formaat vergroot. Alle foto's zijn op dia's en op CD-ROM gezet. Bij de opening van de kapel zal tevens Beelden uit een Nao- berschop rond 1950, het boek dat Dinie Hiddink van deze unieke verzameling maakte, gepresen teerd worden. Voor de teksten bij de foto's is ze afgegaan op de verhalen die de mensen haar ver telden. Vooral Wim Neerlaar, die van heel veel mensen en boerde rijen het verhaal kent, is een be langrijke bron voor haar geweest. Hans Menop, een fotograaf uit Zwiep, heeft detailfoto's voor dit boek gemaakt, bijvoorbeeld bij het hoofdstuk Van vlas tot linnen, over de geschiedenis van de linnenuitzet van de jonge vrouw in die periode. Tegelijkertijd met de fototentoon stelling in de kapel van Zwiep zal er in de synagoge van Lochem, in verband met 2003 als Jaar van de boerderij, een tentoonstel ling zijn over boerderijen uit de omgeving. 12 Bronnen: gesprek met Dinie Hiddink op 10 juli 2003 handgeschreven geschiedenis (van Di nie Hiddink) van het Zwieps Lokaal Land van Lochem 2003 nr. 2

Land van Lochem | 2003 | | pagina 12