sen, congressen en weekendbij eenkomsten om de geïnteres seerden tot elkaar te brengen. In de jaren '20 en '30 werd het gedachtegoed van het "religieuze socialisme" omarmd onder in vloed van de bekende dominee W. Banning. Uitgangspunt was om de religie de grondslag te la ten worden van het socialisme. In plaats van de klassenstrijd moest het Nederlandse volk een morele centrale gebouw aanvankelijk nog ontbrak behielp men zich in het eerste jaar met een tent en de hulpkeuken onder aan de Kale Berg. De slaaphuisjes wer den volgens twee verschillende typen opgezet. Op deze ansicht kaart zijn twee huisjes afgebeeld met ieder zeven tweepersoons slaapkamertjes. Twee andere huisjes bevatten telkens twaalf éénpersoonskamertjes en één Bronnen: J. Lindeboom, Geschie denis van de Barchem-beweging MCMVIII-MCMLVIII, Lochem 1958. Y. Segers, Op het kruis punt van oud en nieuw. 1919 1994 Het Gelders Genootschap. 75 jaar op de bres voor de schoon heid van Gelderland, Den Haag 1994, p.46-47. J.G. Wattjes, "Wood- brookers-gebouw te Barchem, G.J. Postel, Arch. B.N.A.", in: Het Bouwbedrijf, 1925, p.222-223. herbewapening ondergaan om samen een "gezonde, rechtvaar dige Nederlandse maatschappij" te bereiken. In de eerste jaren verbleven de cursisten in hotels en pensions en werd gebruik gemaakt van een in 1913 gebouwd lezingenzaaltje ("de Kapel") op de helling van de Kale Berg. De Lochemse architect G.J. Postel, overtuigd van de ideeën van de Woodbrookers, ontwierp in 1921 een nieuw verenigings gebouw, dat in 1923 in Bar chem werd gebouwd en in 1924 officieel geopend. Al in 1922 werd een begin gemaakt met de bouw van vier zogenaamde slaaphuisjes. Ze waren bestemd om onderdak te bieden aan 64 cursusbezoekers. Omdat het tweepersoonskamer. In iedere kamer was een wastafel en een kast aanwezig. De huisjes kregen lage bakstenen gevels en grote schilddaken met rietbedekking, zodat ze zich prachtig voegden in het mooie landschap bij de Kale Berg. Ieder huisje droeg in de voorgevel een embleem van een van de vier evangelisten. Toen Cor en Annie in Barchem verbleven, was het hoofdgebouw al meer dan tien jaar een feit. Het gebouw met zijn markante rieten kap en grote veranda bevatte onder meer een ruime eet- en conversatiezaal, een bibliotheek, een kantoor, een bad- en douche ruimtes en een keuken. Reactie op aevering 2 Naar aanleiding van de aflevering 2 in deze serie, in Land van Lo- chem, nummer 3 2002, ontving de redactie een reactie van een van onze leden, mevrouw A. Swart-Jolink. Zij heeft de schrijfster van de in 1921 verstuurde ansichtkaart gekend en heeft jarenlang met haar gecorrespon deerd. Hier volgt een gedeelte van mevrouw Swarts herinneringen: "Ze (Jet Bosch) was verre familie van me en vertelde, dat ze hier (in Lochem) enkele maanden als invalkracht op het postkantoor heeft gewerkt, en later in Vorden, Olst en Wijhe. Ze werd vanuit Zwolle uitgezonden en is inder daad bij de familie Lichtendahl (de weduwe met twee kinderen in de Wilhelminalaan) in de kost geweest. Ze is getrouwd met Jacob Bosch en woonde later in Kortenhoef. Haar man was tim merman/aannemer Jet Bosch is in 1987 overleden op ruim 91-jarige leeftijd. Volgens mevrouw Swart schreef ze tot het laatst toe zonder beven in een prachtig handschrift. De redactie bedankt mevrouw Swart-Jolink hartelijk voor haar reactie. 9 Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 9