hoog gestegen in menig Lochems huisgezin. Onvoorstelbaar voor de huidige generatie, die grauwe crisisjaren van ruim zestig jaar geleden. Voor veel oudere Lochemers echter vormen ze een levende herinnering. Hoe tragisch soms ook, die periode is en blijft voor wie er belang in stelt een interes sant stuk recente geschiedenis. Zeker de moeite waard om er te zijner tijd uitvoeriger op terug te komen. Lochemse, bij de Schipbeek wer kende, arbeiders kwamen te laat op hun werk. Ze werden naar huis gestuurd. Dit hield in uitsluiting van de steun die voor de werk verschaffing gold. Aanvankelijk weigerden ze een beroep te doen op de Armenwet van 1912. Ze verklaarden zich solidair met el kaar en besloten, om toch enigs- zins in hun onderhoud te kunnen voorzien, met een handwagen bij de Lochemse winkeliers rond te gaan. Het lukte hen om een grote hoeveelheid brood, schoeisel en kleding bij elkaar te bedelen ten behoeve van de gezinnen. Om het gemeentebestuur en andere instanties, waar zij uiteraard een gruwelijke hekel aan hadden, te tarten lieten zij bij het begin van de Molenstraat een groepsfoto maken. Die lieten ze onder de Lochemse bevolking circuleren, als een soort demonstratie. De man met de hoed op is wijlen G. Knol (Gait). Oudere Loche- mers zullen ongetwijfeld ook andere bekenden ontdekken zoals Reint Roessink, Harmsen e.a. En kele mannen uit deze groep wa ren politiek goed geschoold en lid van extreem linkse groeperingen. G. Knol maakte bij voorbeeld deel uit van het Lochemse Werk- lozen-Strijdcomité. Door B.& W. werd hij beschouwd als een van de grootste oproer-kraaiers. Zeer begrijpelijk is overigens deze vreedzame demonstratie, gezien de bittere armoede die heerste onder zowel de arbeiders als de kleine middenstand van Lochem. 35 Uitgesloten van de werkverschaffing, van links naar rechts: Joh. Mekkink, Willem Driezes, Ab Harmsen, Jan Fleming, G.Biljardt Fré Greutink, Henk Sloesarwij, Ab ten Hoopen, Ter Schegget, Gait Knol (met hoed), Willem Jan ter Schegget, onbekend, onbekend, Reint Roessink, Max Jansen, onbekend. Werkverschaffing, 1933, het graven van het Twentekanaal; alles gebeurde met handkracht. Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 35