Crisiscomité Begin december 1931 werd het Nationaal Crisis Comité op gericht. Ook in Lochem werd op 18 december een afdeling geïnstalleerd onder leiding van burgemeester R. van Luttervelt. In de eerste plaats was het de bedoeling hulp te verlenen aan hen die buiten de steunregeling vielen. Het was dus een soort aanvullende hulp, meestal in natura, voor schoeisel, kleding, dekens, enzovoort. Men kreeg die hulp echter niet zonder meer. Een of andere plaatselijke nota bele die zitting had in het comité kwam, na aanvraag, de toestand in zo'n gezin van alle kanten be snuffelen en de kleerkasten en het beddengoed controleren. Alleen wanneer bleek dat alles tot op de draad versleten was, kreeg men een waardebon voor aanschaf van iets nieuws. Het geld ervoor werd bijeenge bracht door overheid en parti culieren, met inschakeling van kerkelij ke en liefdadigheidsinstan ties. Om de haverklap werd een beroep gedaan op de goedgeefs heid van de burgerij. Ook in Lo- chem werden geregeld feestelijke straatcollectes gehouden. Ver- schillende verenigingen verleen den hieraan hun medewerking, zoals de muziekverenigingen ADVENDO en AEOLUS. Op het laatst ontstond in het hele land een soort collectemoeheid en kwam er steeds minder geld binnen. Uiteindelijk werd het comité een fiasco. In 1933 had die aanvullende steun per daar voor in aanmerking komende werkloze een gemiddelde waarde van vijf gulden. Veel was het niet, maar alle kleine beetjes hielpen. In december 1936 werd besloten het Nationale Crisis Comité, dat met zoveel enthousiasme en feestrumoer was opgericht, wegens te geringe belangstelling op te heffen. Naast degenen die met hun noden konden worden verwezen naar de Armenzorg en andere bestaande organen was er nog een categorie behoefti- gen. Dit waren de zogenaamde "nieuwe - of stille - armen": middenstanders, intellectuelen, ouden van dagen, enzovoort. Na opheffing van het Crisis Comité werd voor hulp in deze bijzondere gevallen het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden opgericht. Ook hiervoor trachtte men op de een of andere manier (meestal via collectes) aan geld te komen. In Lochem werd op 16 december 1936 ten bate van dit fonds een geldinzameling gehouden. Er was zelfs een speciale commis sie voor ingesteld waarin o.a. zitting hadden de voormalige voorzitter van het Crisis Comité R. van Luttervelt, F. Posthuma, Chr. J. Hans, pastoor J. Hendriks, G.J. Heusinkveld, zuster Van der Horst Bruyn en A. Nijstad. Allen personen die de noden in bepaal de burgergezinnen goed kenden. Aan iedere milde gever werd een kunstbloempje uitgereikt. Van daar dat de Lochemsche Courant sprak over de "Bloempjesdag", met als aanbevelend commen taar: "Er is nog veel stil ge dragen nood. In veel gevallen is de wanhoop nabij." Ook de muziekvereniging AEO LUS kwam weer in actie. Op za terdag 19 december na "Bloem pjesdag" werd in de versierde za len van de Lochemse schouwburg ten behoeve van de plaatselijke behoeftigen een concert gegeven o.l.v. dirigent L.H.G.W. Som- mer. Eraan verbonden waren een verloting en een bal na. Op alle mogelijke manieren werd verder getracht de bittere armoede, die in veel Lochemse huisgezinnen was ontstaan, te verlichten. Op 10 februari 1931 besloot het bestuur van de coöperatieve winkel "Ei gen Hulp", werkloze leden van de Coöperatie of de Lochemse Bestuurdersbond 5 pond spek en 2 pond bruine bonen gratis te verstrekken. De uitreiking vond plaats in gebouw "De Toekomst". Met Kerstmis van dat jaar werd aan de werkloze coöperatieleden een "Haka" pakket verstrekt met een vijftiental levensmiddelen. Het was allemaal goed bedoeld maar toch betekende deze hulp voor de vele in kommervolle omstandigheden verkerende ge zinnen slechts een druppel op een gloei-ende plaat. In de loop der ADRES BRIEFKAART AFZ: ADR: 33 Propaganda ten behoeve van het Nationaal Crisis Comité in de jaren dertig. MET EEN TOESLAG VAN 3CT VOORHET NAT.CRISIS COM Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 33