het gelijknamige riviertje. Ook die schouw is thans overgegaan op het Waterschap Rijn en IJssel. Het Waterschap van de Berkel bestond van 1882 tot 1997. Hoe zat het dan voor 1881? Wie lette toen op het grillige riviertje? In de na-Napoleontische tijd nam aanvankelijk het Rijk de zorg voor de rivier op zich. Medio 19e eeuw werd het onderhoud overgedaan aan de Provincie. In de laatste jaren voordat het Waterschap van de Berkel werd opgericht nam het Rijk de zorg weer over. Al stelde dat toen niet veel meer voor. In de 17e en 18e eeuw was het Zutphen, dat zich het meest om de Berkel bekommerde. Er is een schouwrapport uit het jaar 1633, waarin meester Emond Helle- raad, stadsbouwmeester van Zut- phen, de gehele onderhoudstoe- stand van de Berkel, inclusief sluizen en bruggen, in kaart heeft gebracht. Dit laatste let terlijk, want behalve dat Emond Helleraad een rapport opmaakte, maakte hij een volledige over zichtstekening van het riviertje.5 De tekst van het rapport is door de deelnemers aan de paleo- grafische leeskring ontcijferd. Een gedeelte daaruit staat in dit Land van Lochem afgebeeld. Tenslotte De oude archieven van het hui dige Waterschap Rijn en IJssel zijn openbaar en bevinden zich in de archiefbewaarplaats van het waterschap, Hoofdstraat 98 te Terborg. De oudste archieven gaan terug tot ca. 1400. Het Waterschap Rijn en IJssel heeft een archiefbestand van on geveer 70 archieven en het bezit een uitgebreide kaartencollectie. Belangstelling? Doorgaans is de archiefbewaar plaats op maandag- en donder dagmorgen open. Bel s.v.p. eerst met mij, Henriëtte Marsman, voor een afspraak. U kunt naar mij vragen via het telefoonnummer 0314 - 369369 (hoofdkantoor Waterschap Rijn en IJssel te Doetinchem). t Professor Dr. Herman Schuttevaer 1905 - 2003. Hij werd op 20 september 1905 geboren in Friese Langezwaag (Friesland) en kwam in 1907 aan de Nieu- weweg in Lochem wonen. Hier groeide hij op en vanaf eind jaren twintig werkte hij bij het ministerie van financiën. Hij was raadsheer, vice-president van het Haagse Gerechtshof en hoogleraar burgerlijk recht aan de universiteit van Utrecht. Hoewel hij in het westen woonde (sinds 1970 in Voorschoten) volgde hij de ontwikkelingen in Lochem op de voet. Hij was lid van de Historische Vereniging en donateur van de Stichting Streekgeschiedenis en later van het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem,.Tot op zeer hoge leeftijd logeerde hij elk jaar enkele weken in hotel Hof van Gelre. Zijn vriend Albert Roos verwoordde zijn verbondenheid met Lochem zo: "Herman dood? Het is niet te geloven. Ik zie hem nog voor mij, de laatste keer dat ik hem opzocht in Voorschoten, vorig jaar augustus. Oud, maar levendig, geïnteresseerd, vol humor. We spraken over zijn moeder, mijn ouders, wat ze ons meegegeven hebben, en natuurlijk over zijn lievelingsonderwerp: de Lochemse en Achterhoekse mensen, hun samenleven, hun aard en gewoonten, hun taal vooral, waarin hij zwelgde als in een lekker bord soep. Dat alles had zijn oorsprong in zijn jeugdherinneringen, de 20 jaren of zo die hij in Lochem had door gebracht in het huis op de Nieuweweg met moeder en broer, op de lagere school en Mulo, met vrienden. Die ervaringen heeft hij treffend beschreven in "Een stadswandeling omstreeks 1915", volgens mij het gevoeligste, meest spontane van zijn vele werken. Ik lees daar op blz 9, als hij langs de Coöperatie, hoek Tuinstraat-Het Ei loopt: "Daar even kijken, want je ziet ze achter de ramen bezig met brooddeeg te kneden, een mooi gezicht". Die laatste drie woorden uit de kindermond volgen als een nagedachte op de objectieve beschrijving van wat er in die winkel te zien is; het is alsof hij de klok zo'n negentig jaar heeft teruggedraaid. Herman dood? Nee, in volle vitalitiet regeert hij in mijn hersenen. Lang zal hij leven!" Albert Roos, Kirkwood, Missouri USA. 31 1 archief Lymerse Schouwpolder (ar chieven Waterschap Rijn en IJssel) inv nr. 938, vidimus uit 1607 2 arch. Lymerse Schouwpolder inv.nr. 978 3 een heemraad is een bestuurslid van een waterschap 4 een substituut-dijkgraaf is de plaatsver vanger van de dijkgraaf 5 Waterschap Rijn en IJssel, collectie Waterschap van de Berkel Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 31