Schouw Henriëtte Marsman-Slot Schouw voeren is van oudsher waterschapswerk Al in de oudste water schapsakten wordt het schouwen vermeld. Als er geen waterschap was, kon het ook door een andere overheidsinstantie geschieden, maar daarover straks meer. In Gelderland is vroeg in de middeleeuwen al sprake van het instellen van waterschappen. Doorgaans is de landsheer ini tiatiefnemer ten gunste van zijn onderdanen. De oudste Gelderse dijkbrief is van 1316, de zoge naamde Boutenteinse wetering- brief. Het eerste echte Gelderse waterschap dateert uit 1321, namelijk dat van de Betuwe. De graven van Gelre en Kleef vaardigden in 1328 - op onser liever vrauwen dach lichtmissen (2 februari) - gezamenlijk een dijkbrief uit, waarmee ze een wa terschapsregeling voor het gebied van de Liemers tot stand brach ten. Ze deden dit expliciet voor de verkrijgers van 26 hoeven, "dat slach van Duvenrebroek ende Groesenrebroek". De ambtman van de Liemers zal als dijkgraaf met heemraden de schouw van de dijken en de weteringen voeren: ende onse amptlude doen toe schouwen opten dijken ende opter weterin gen nae des landts urbar mitten heijmrade, alse dat dijckrecht ende die schouwe in Bethue is gelegen". Er wordt in deze dijkbrief dus naar het hierboven genoemde Betuwse waterschaps recht verwezen. Hoewel in de akte van 1328, het origineel is helaas verloren gegaan1, nog veel meer geregeld is, wordt de verdere inhoud hier even buiten beschouwing gela ten. Het gaat in dit verband enkel om het voeren van schouw. Wat is het voeren van schouw? Tijdens het voeren van schouw wordt gekeken of de ingelanden wel aan hun verplichtingen ten aanzien van het onderhoud van dijken en watergangen hebben voldaan. Als een ingeland in gebreke was gebleven konden dijkgraaf en heemraden hun intrek nemen in een of ander logement op kosten van de nalatige. Zij konden er net zolang verblijven tot de ongeluk kige zijn verzuim had hersteld. In de waterschapsarchieven zitten vele, soms uiterst smakelijke verhalen, over hoe een en an der in zijn werk kon gaan. Een schouwvoering kon leiden tot ernstige schermutselingen tussen dijkbestuur en nalatige ingeland. In 1655 leidde de schouwvoering in de Liemers tot een compleet gevecht2. In juni vond de zogenaamde aardschouw plaats. Er werd gecontroleerd of de dijk wel ge noeg aarde bevatte. Heemraad3 Coenraedt van Munster is niet tevreden over het onderhoud van de dijk door Jan Geerlichs, inwoner van Bahr en Latum. Jan Geerlichs laat het er niet bij zitten en op de dijk verspert hij de schouwvoerders de weg. Met name Coenraedt van Munster moet het ontgelden: Jan scheldt Coenraedt de huid vol. Substituut-dijkgraaf4, jonker As- weer van Leeuwen, liet van het gebeurde verslag leggen. "Ik holt u voor een schelm ende logenaer, daarbij voegende dat hem de duvel noch de hals sou- de breecken, denselven daer- be-neffens dreiggende met de schuppe, soo hij in de handt hadde van 't peert af te slaan 't welck oock, naer alle appa- rentie soude geschiet sijn soo ende wanneer de schouw niet voort gepasseert ende Herman Beerss sulcks niet belet waere geweest." Ook nu nog, vele eeuwen later, wordt er door het waterschaps bestuur jaarlijks schouw gevoerd. Het huidige Waterschap Rijn en IJssel, rechtsopvolger van de Liemerse Schouwpolder, voert bijvoorbeeld schouw over een groot deel van de Rijn- en IJssel- dijken. Hoewel schouw voeren over de grote bandijken het meest tot de verbeelding zal spreken wordt er ook schouw gevoerd over de kleinere watergangen en de daarlangs gelegen oevers. Waterschappen konden in som mige gevallen ook gezamenlijk schouw voeren. Zo kwamen elk jaar de watergraven van het Wa terschap van de Berkel en van het Waterschap IJsselland-Baakse Beek, met hun gevolg, bijeen om de onderhoudstoestand van het Stroomkanaal van Hackfort (in de buurt van Baak) met de daarin en daarbij gelegen kunstwerken te schouwen. Het Stroomkanaal van Hackfort lag namelijk pre cies op de grens tussen beide waterschappen. Deze schouw was bij bijzonder reglement ge regeld. Nadat de bestuurders de maaipaden langs de watergang hadden afgelopen en het schouw- rapport was opgemaakt eindigde de schouwvoering steevast bij een prettig eethuis, want het rapport moest toch nog getekend worden, of niet soms? Toen beide waterschappen per 1 januari 1997 werden opgeheven en beide opgingen in het grote Water schap Rijn en IJssel verdween een stukje waterschapstraditie. Jammer. Schouw over de Berkel Het Waterschap van de Berkel schouwde jaarlijks de oevers van 30 Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 30