pensioen. Hij werd opgevolgd door de nog jonge en onervaren heer Beeftink. Gelukkig kon deze steunen op de ervaring van de dames Ten Brink, Van Dalen en Liefferink. In 1938 werd achter het school gebouw een heuse speelplaats aangelegd en in 1939 werd de school aangesloten op het te lefoonnet. Spoedig daarna zou de Tweede Wereldoorlog los barsten. Meester Beeftink werd opgeroepen in verband met de mobilisatie. In de oorlogsjaren probeerde men zo goed en zo kwaad als het ging normaal les te geven. Brandstof voor de kachels vormde een groot probleem. De school werd in 1944 door de Duitsers gevorderd en ingericht als hospitaal. Op 2 april 1945 werd Lochem gelukkig bevrijd. Hoe het verder ging Na de oorlog kreeg de school een nieuw hoofd. De heer Nieuwen- huyse werd benoemd. Spoedig daarna werd de niet gesubsidi eerde kleuterschool opgericht. Juffrouw Semmelink en juffrouw Strijker waren de kleuterjuffen van het eerste uur. In 1947 telde de PH-school 158 leerlingen. In 1949 kwam de gemeente het kleuteronderwijs tegemoet met een bijdrage van 25 gulden per leerling. In 1950 werd de heer Nieuwen- huyse elders benoemd. De heer Van Steyn volgde hem op. In 1951 trad de eerste vrouw toe tot het schoolbestuur: mejuffrouw Strijker. De school telde al 168 leerlingen en het lesgevend per soneel bestond uit vijf personen: de heer Van Steyn, mejuffrouw Van Dalen en mejuffrouw Lief- ferink en de heren Van Harten en Buruma. Eind 1954 werd de heer Van Steyn als schoolhoofd opgevolgd door de heer Tieleman uit Rot terdam. De ambtswoning werd gedegen opgeknapt en ook de school zelf kon wel een opknap beurt gebruiken. Gelukkig werd vanaf 1 januari 1956 ook het kleuteronderwijs door het rijk vergoed. Er ontstonden plan nen om de school opnieuw op te trekken, men wilde de school iets verder van de steeds drukker wordende Zutphenseweg bou wen. In 1959 werd doorjuffrouw Semmelink de eerste steen ge legd van de nieuwe kleuterschool en op 11 juni 1960 werden beide scholen officieel geopend. De kleuters hadden feesthoedjes op en trokken in een grote stoet van de Gereformeerde kerk naar de nieuwe school. Enkele maanden na de opening van het nieuwe schoolgebouw werd de heer Van Steyn gevraagd hoofd te worden van de grootste bijzondere school te Rotterdam. Er werd gezocht naar een nieuw schoolhoofd. In september 1960 werd de heer Van der Molen benoemd. daling. In 1975 telde de school nog 305 leerlingen. De heer Van de Molen ging in 1989 met de DOP (een soort VUT) en werd opgevolgd door Bert Mooibroek. Om diverse redenen groeit vanaf 1990 het leerlingenaantal weer. Een belangrijke reden is dat de school steeds meer werd bezocht door kinderen van ouders die geen of bijna geen christelijke achtergrond hebben. Het belangrijkste blijft toch wel dat de kwaliteit van het onderwijs op de PH-school altijd van niveau geweest is. Mond-tot-mondreclame bracht veel nieuwe leerlingen richting Zutphenseweg. Op dit moment heeft de PH-school ongeveer 200 leerlingen en is de school springlevend. Dit blijkt elke dag weer en zal ook gedurende de jubileumfestiviteiten duidelijk merkbaar zijn! De school beleeft in de loop der jaren een gestage groei. In 1970 wordt de tweede Christelijke Kleuterschool, De Zonnehoek, geopend aan de Prinses Irenel- aan. In 1975 bereikt de groei van de school haar top. De PH-school telt maar liefst 305 leerlingen, tien leerkrachten, een parttime kracht en drie vakleerkrachten. In 1978 daalt het leerlingenaantal weer naar 278. Dit vindt vooral zijn oorzaak in de daling van de geboortecijfers. De moderne tijd In 1980 werd in wijk West een tweede school gesticht: De Rank. Een deel van de kinderen van de PH-school werd 'overgeheveld' naar deze nieuwe school. Meester Ben te Winkel, onderwijzer aan de PH-school, werd directeur van De Rank en een aantal per soneelsleden volgden zijn weg. Daarmee was de splitsing een feit en was meteen het leerlin genaantal nagenoeg gehalveerd. De jaren daarna daalde het aantal leerlingen tot ongeveer 110. Voor de PH-school een dramatische Jubileumboek Ter gelegenheid van het jubileum wordt een herinneringsboekje samengesteld en uitgegeven. We zijn op zoek naar oude school foto's, zoals: groepsfoto's, foto's van schoolreisjes, omgevingsfo to's, et cetera. Kunt u ons helpen aan materiaal? Neem dan contact op met Bert Mooibroek, 0573 - 253102 of 0573 - 257638. 27 Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 27