vice-president en B. Nieuwen Ampsen. Het lokaal comité wilde de belangen van de school met den Bijbel bevorderen en de verzamelde gelden werden bij de plaatselijke spaarbank belegd om in de toekomst een school met den Bijbel op te richten. De inkomsten van het comité wa ren, onder meer, afkomstig van contributies, giften en collectes. Ieder bestuurslid kreeg een wijk of buurtschap toegewezen waar gecollecteerd kon worden. In 1885 bedroeg het kapitaal al 840,gulden. Een heel bedrag als men zich realiseert dat een arbeider toen ongeveer zeven cent per uur verdiende. Toch was de verzamelde som geld nog lang niet voldoende om een eigen school met den Bijbel te stichten. In 1894 hield een voorlichter van het Christelijk onderwijs, de heer Roodhuizen uit Veenendaal, een pleidooi voor het oprichten van een school met den Bijbel in Lochem. Toen hij hoorde dat er ongeveer 3400,gulden in kas was, sprak hij de verlossende woorden: welaan, waarom dan nog langer gewacht?" Op 25 mei 1898 werd de bouw gegund aan de heer T. Harkink. Hij had, met een bedrag van 3.768,gulden, de laagste in schrijving voor de bouw van een school. Later werd de bouw van een onderwijzerswoning gegund aan Firma de Greef. Opening Op 30 december 1902 werd de nieuwgebouwde school feestelijk in gebruik genomen en de eerste lessen werden gegeven op 2 ja nuari 1903. Er werd begonnen met 27 leer lingen. Meester Keizer werd hoofd der school en later werd mejuffrouw Fintelman als onder wijzeres benoemd. In 1906 vertrok meester Keizer naar het toenmalige Nederlands Indië. Hij werd opgevolgd door de heer P. Bakker, die tot 1933 aan de school verbonden zou blijven. Het leerlingenaantal van de school groeide en in 1908 werd besloten de school uit te breiden en een vergaderzaal bij te bouwen. Deze vergaderzaal werd in de Eerste Wereldoorlog een periode gebruikt als militair tehuis. In 1919 telde de school al ruim honderd leerlingen. Er werd besloten tot het bijbouwen van enkele lokalen en een nieuwe ambtswoning. Van de talrijke juffrouwen en meesters die in de loop der jaren aan de school verbonden waren, verdienen vooral de juffrouwen Van Dalen en Liefferink een vermelding. Zij gaven langer dan een generatie les op de PH-school. In 1920 werd de zogenaamde lageronderwijswet aangenomen. De financiële ondersteuning van het openbaar onderwijs en het bijzonder onderwijs door de staat werd gelijkgesteld. Aan de groot ste financiële problemen van de PH-school kwam hierdoor een einde. In 1925 kreeg de school aansluiting op de waterleiding en aan het einde van de jaren twintig liet meester Bakker een draad leggen van de radio in zijn ambtswoning naar de school! In 1933 ging de heer Bakker met 26 Mej. Lien te Brink?, mej. (schoolhoofd van 1906 t/m 1933. en meneer P. Bakker Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 26