Honderd jaar Christelijk onderwijs in Lochem Jan Brouwer Lochem - In 2003 viert de Prins Hendrikschool haar 100-jarig bestaan. In de loop der jaren hebben talrijke kinderen de school bezocht en velen zullen goede herinneringen hebben aan de schoolperiode. De Prins Hendrikschool - in de volksmond beter bekend als PH-school - is voor zover we weten nog de enige basisschool in Nederland die deze naam heeft. Vanaf het allereerste begin, in 1903, staat de Prins Hendrikschool aan de Zutphenseweg te Lochem. De school is in de loop der jaren menig keer verbouwd. De PH- school is ontstaan uit de wens van ouders om hun kind naar een Christelijke school te sturen. Zo'n school was er echter niet in Lochem. Daarom is ruim een eeuw geleden een vereniging gesticht: de VCO, de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Lochem. Door middel van oude notulenboeken kunnen we vanaf het prille begin de geschiedenis van de school volgen. Feestweek in mei Bij een 100-jarig jubileum hoort natuurlijk een feest. Dat feest zal worden georganiseerd in mei 2003. Voor de kinderen van de school is er een feestweek rond een thema. We verklappen het onderwerp nog niet. De ouders van de kinderen worden ook niet vergeten. Voor hen zullen er een avond met een educatief tintje en een feestavond worden georganiseerd. Ook daar gaan we inhoudelijk nog niet op in. Reünie op zaterdag 24 mei Natuurlijk komt er ook een reü nie. Die reünie wordt gehouden op zaterdag 24 mei 2003. Dat kan alvast in de agenda worden genoteerd. Iedereen die zijn of haar klasgenoten van toen nog een keer wil terugzien, moet beslist deze dag reserveren. U dient zich er van tevoren wel voor op te geven. Dat kunt u op verschillende manieren doen. U kunt telefonisch contact opnemen met twee leden van de speciale jubi-leumcommissie. Bel met Carla Sigger: 0573 - 491717 of met Anita Kaemingk: 0573 - 257474 om u aan te melden voor de reünie. - Ook kunt u zich via de website opgeven: www.prinshendrikschool.nl U wordt dan automatisch op de hoogte gehouden van de ontwik kelingen met betrekking tot de jubileumviering. Hoe het allemaal begon In de Nederlandse Grondwet van 1848 werd de bepaling opgeno men dat overal in het rijk van overheidswege voldoende open baar lager onderwijs zou worden gegeven. Wie eigen, bijzondere, scholen wilde oprichten, mocht dat wel maar moest dat dan zelf bekostigen. In 1878 zetten meer dan driehonderd duizend protestanten hun handtekening onder een groot volkspetition nement waarin gevraagd werd om de steun voor "scholen met den Bijbel". Het oudst bewaarde 24 Een bijzondere opname uit de periode na de Tweede Wereldoorlog. Alle leerlingen van de Prins Hendrikschool hebben zich laten portretteren voor de in 1903 geopende school. In het midden van de foto staat het schoolhoofd, de heer A.B. Nieuwenhuyse. Hij was aan de school verbonden van 1946 tot 1950. Veel Lochemers zullen zich hem nog moeten kunnen herinneren. (Foto: Archief Prins Hendrikschool.) Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 24