Historisch Genootschap ontvangt Frijlink-Spronk-collectie Op donderdag 16 januari vond onder grote belangstelling de officiële overdracht plaats van de grote verzameling beeldmateriaal die gedurende vele jaren bijeengebracht is door de verzamelaars Frijlink en Spronk. De Stichting Steunfonds Lochem droeg de gehele collectie over aan het jonge en dynamische Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem. Jan Brouwer Jan Reudink, voorzitter van het Lochems Steunfonds hield een toespraak waarin het een en ander werd uiteengezet en toegelicht. Woorden van dank gingen uit naar Jet Spronk. Ook de dames Grabant en Van Rossum werden met name genoemd. Deze twee dames dragen de geuzennaam Keldermotten met gepaste trots. Ze hebben de collectie jarenlang bewaard, bewaakt en verdedigd. De heer Reudink citeerde uit een brief van Frijlink en Spronk: "Ons doel is de collectie op één plaats in Lochem bijeen te brengen op een verantwoorde lijke manier. "Het zou een attractie zijn indien een per manente tentoonstelling, in het centrum van Lochem, zou worden gerealiseerd." Het Historisch Genootschap bood Jet Spronkeen lidmaat- schap-voor-het-leven aan. Jet mocht de bestseller Een eeuw burgerzin, werken aan welzijn in Lochem in ontvangst nemen van het Steunfonds. De Stichting Steunfonds Zieken huis Lochem werd op 7 oktober 1953 opgericht. In de beginjaren werd het kapitaal van de stichting verworven door een gift van een particulier. De stichting heeft destijds de financiering mogelijk gemaakt van diverse soorten ziekenhuis instrumentarium, waaronder een ECG- en een röntgenapparaat. Ook werden een aantal leningen verstrekt aan de vereniging Het Ziekenhuis. Onlangs is een fresco in de Sint-Gudula kerk gerestaureerd. Dat is mogelijk gemaakt door de Stichting. Een aantal jaren heeft het Steunfonds ook een bijdrage geleverd aan een busreis voor scholieren naar het Kamp Westerbork. Recentelijk is het succesvolle boek Een eeuw bur- gerzin deels gesponsord door het Steunfonds. Op 24 december 1986 werd de naam van de stichting gewijzigd in Stichting Steunfonds Lochem, omdat met het verdwijnen van het Lochemse ziekenhuis ook de doelstellingen anders gefor muleerd moesten worden. Het accent kwam te liggen op het maatschappelijk en cultureel terrein. Op 24 maart 1987 werd door de stichting de omvangrijke Frijl- ink-Spronk collectie aangekocht. Genoemd naar de verzamelaars Frijlink Spronk die gedurende vele jaren een omvangrijk aantal afbeeldingen van historisch inte ressant materiaal uit de gemeente Lochem bijeen hebben gebracht. Het gaat om zo'n 8000 foto's, bijna 5000 fotonegatieven, 218 kaarten, twee schilderijen, 81 et sen, gouaches en pentekeningen. Daarnaast veel documentatie materiaal als boeken, brochures, gidsen, knipsels, catalogi en fotokopieën. De hele collectie werd uitgeleend en in bewaring gegeven aan de Stichting Streek museum Lochem. De collectie werd zorgvuldig verpakt in duur zaam materiaal om alles zo goed mogelijk te conserveren. Tevens werd de collectie gedigitaliseerd. Dit alles werd gefinancierd door het Steunfonds. Met de fusie van de Historische Vereniging, de Stichting Streek geschiedenis en de Stichting Streekmuseum werd besloten de Frijlink-Spronk collectie te schenken aan het Historisch Ge nootschap Lochem. 22 Marie Lievestro, Henriëtte Marsman, Agnes Klein en Jan Reudink bezegelen de overdracht. Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 22