ook die in de Molenstraat is al weer 50 jaar weg. De boerderij in de Walderstraat staat er gelukkig niet meer en die in de Blauwe Torenstraat is ook al wel 60 tot 70 jaar weg. Van Manen uit de Bierstraat is ook vertrokken en de boerderij in de Achterstraat is afgebroken. Aan de Achterstraat/ hoek Bierstraat was een grote stal met wel 8 stuks koeien van een bakker te H. Er waren ge lukkig geen mestvaalten aan de straatkant, daar was Lochem al te stads voor. Heel oude huizen zijn er ook nog wel in de Walderstraat, maar daar schijnt Monumentenzorg nog niets voor te voelen. Kanon Het oude kanon op zijn voetstuk, dat is iets wat de eeuwen getrot seerd heeft. Het ergert mij wel eens, als baldadige jeugd het in de oudejaarsnacht wel eens van zijn voetstuk haalt en wegsleept. Met ontzag voor hun prestaties, verwachtte ik meer eerbied voor het voor ons gebleven goed uit de oude tijd. Daarom verheugt het mij ook, dat de oude "panne" van Evert ook aan de Duitse smeltkroes is ontsnapt en weer in volle glorie in 't gemeentehuis prijkt. Onbegrijpelijkerwijs was hij bij een koperslager op de rommel zolder terecht gekomen en bij overdracht van de zaak, kwam hij, of liever zij, op de rommel zolder te voorschijn. De bekwame handen van de eigenaar der zaak hebben de deu ken er uit gehaald, de bekende klepel, of hoe heet zoiets, er weer aangemaakt met het voor noemde succes. En de mof heeft het lekker niet in zijn smeltkroes gehad. De panne van Evert is al jarenlang niet meer gebruikt. Na het uitgaan van de kerk had je vroeger een nieuwslezer op de stoep van het stadhuis, waar hij iedere zondagmorgen het laatste nieuws verkondigde en voor de boerenstand, b.v. de veemarkten in de omtrek en de prijs van de pro-ducten enz. vertelde. Slagerijen Er waren in het begin van deze eeuw ook geen gecombineerde slagerswinkels. De runderslagerij was meestal in Joodse handen, daar hun gekochte vlees altijd "kosher" moest zijn, dat wil zeggen, door de Rabbi geslacht. Ook het achterdeel van het rund mochten ze niet gebruiken, dat was goed voor de Christenmen sen. Is biefstuk en rookvlees te versmaden? Enfin, alle eerbied voor hun geloofsovertuiging. De z.g.n..spekslagerij was meest in protestantse handen, maar het was of rund- of varkensslagerij. Gemengde bedrijven, zoals te genwoordig, waren er niet. En wat was het 's zomers een opgave om dat vlees onbedorven te kun nen houden, want er waren zelfs nog geen koelkasten aanwezig. Toen die kwamen, was het al een hele verbetering. Die kasten hadden bovenin stangen om het vlees aan te hangen, daaronder een vloertje met openingen, waar ijsstaven op werden gelegd. Die werden dan een paar keer per week van een ijsfabriek gekocht. De ijsstaven werden dan per auto afgeleverd. Ze waren ongeveer een meter lang en ruim 10 cm. in het vierkant. Wat een voor uitgang toen de elektrische tijd aanbrak en er elektrisch gekoeld kon worden. Een groot sortiment aan vlees en vleeswaren was er niet. Dat bleef ongeveer beperkt tot ham en rookvlees voor zieken en zondagen, en door de week eens een half pond leverworst a fl 0,30 per pond. Als de slager eens een fornuispot vol ham kookte, stonden de volgende dag een stuk of 4, 5 vrouwtjes met emmertjes voor de deur om het hammennat te vragen. Het was goede bouil lon en af en toe dreef er nog een stukje vlees of spek in, allemaal winst. De week voor Pasen lieten de runderslagers aan de gemeen teleden zien, wat er met Pasen voor een best stukje vlees op tafel kwam. Daarom hadden ze het beste slachtvee gekocht, of op de markt, of bij een boer op stal. De betreffende koe kreeg een mooie krans om zijn nek en trots leidde de slager met zijn hulpen het dier door de stad. Doordat die stad nog klein was en gemakkelijk te lopen tot in alle hoeken, was dat best te doen. Gelukkig wist het arme beest zijn laatste rondgang niet. Het was eigenlijk een triest gezicht. Maar zo diep dacht men niet na. Palmpasen De Palmpasen was hoofdzakelijk voor de kinderen. Zij kregen dan een palmpasen. Dat was een stok met bovenop een rad, meestal van hout. Bij sommige bakkers kon men ook zo'n gebakken rad kopen, maar bovenop kwam eerst een zwaantje van brood met een krent als oog en aan het rad hingen slingers van aangeregen rozijnen, ulevellen enz. Soms waren ze te zwaar om door een kind gedragen te worden. De zondag daarop gingen wij met een eiernetje gewapend naar een weide achter de "Luchte", eieren schieten. De eieren waren gekleurd met klimopbladeren of in koffie gekookt. Met klimop werden ze groen en met koffie natuurlijk bruin. 21 Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 21