oorlog verloren zijn gegaan is het een en ander niet goed meer te achterhalen. Later adverteerde hij ook als fabrikant van Kerk- en Salonorgels. Twee door Ehren- fried ingebrachte piano's lever den hem in 1897 een gouden medaille op tijdens de Arnhemse "tentoonstelling voor Handel en Nijverheid". Het is bekend dat Ehrenfried Leichel op 14 november 1905 te Arnhem is overleden.5 De zoons Heinrich en Friedrich zetten het bedrijf nog enige tijd onder de naam E. (Ehrenfried) Leichel en Zonen door. In 1908 stond het bedrijf bekend onder de naam Leichel en Co. Heinrich overleed onverwacht op 24 oktober 1906 tijdens werkzaamheden aan het orgel van Opheusden. Tot 1908 heeft het bedrijf in ieder geval nog bestaan. Het was toen gevestigd aan de Steenstraat nr. 28 te Arnhem. Friedrich Gerhardt Leichel Friedrich werd geboren op 6 december 1824 te Emmerich.6 Hij was mogelijk een broer van Ehrenfried Leichel. De naam van zijn vrouw is niet bekend, die van zijn twee zoons wel: Hermann Friedrich Carl, geboren te Emme rich op 4 december 1859 en Frie drich Wilhelm, geboren 1887, naar alle waarschijnlijkheid in Lochem.7 Deze laatste zoon werkte onder meer bij de orgelmaker Cavaille'- Coll in Parijs, maar koos uitein delijk voor een werkkring buiten de orgelbouw. De oudste zoon heeft bij verschillende orgel bouwers in Duitsland gewerkt. Naast deze twee zoons was er ook nog een aantal dochters die niet bij name bekend zijn. Vanuit Dusseldorf vestigde Friedrich Gerhardt Leichel zich met zijn familie in 1886 te Lochem aan de Larenseweg. In deze periode werkten vader en zoon onder de firmanaam Friedrich Leichel en Zoon, orgelfabrikanten. Friedrich Leichel overleed te Lochem op 2 maart 1890. Zijn zoon zette het bedrijf voort. De Lochemse werkplaats was een familiebedrijf in de ware zin des woords. Een dochter van Friedrich vertelde in 1962 tijdens een interview dat niet alleen de zoons maar ook de dochters in het bedrijf moesten meehelpen.8 In drukke tijden werd zelfs in de keuken aan onderdelen gewerkt. De orgelpijpen betrok Friedrich, zoals vele tijdgenoten, van spe ciale fabrieken in Duitsland, hoe wel er ook steeds pogingen zijn gedaan om met een eigen pijp- makerij te beginnen. Zoon Herman Friedrich Carl overleed eveneens te Lochem op 5 mei 1935. Daarna werd het bedrijf opgeheven en in openbare verkoop gebracht. Het Leichel-orgel in de Ne derlands Hervormde Kerk in Laren Vele jaren voordat Friedrich Gerhardt Leichel zich in Lochem vestigde leverde hij voor de Ne derlands Hervormde Kerk van Laren een nieuw orgel. Dit ge beurde in 1870. Het nieuwe orgel verving een klein kabinetorgel, dat in 1843 geschonken was door mevrouw Op ten Noort, destijds bewoonster van "Het Ross". De nieuwe aanschaf kon worden bekostigd uit een legaat van Harmina Poesse (1798-1869), die Het Leichel-orgel in de Nederlands Hervormde Kerk in Laren. Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 12