Friedrich Leichel Zoon, orgelbouwers in Lochem H.J. van Capelleveen Dit artikel werd in het najaar van 2002 gepubliceerd in Vriendennieuws, een uitgave van de Stichting Vrienden van de Kerk te Leur. In deze schilderachtige middeleeuwse dorpskerk bevindt zich een orgel, dat omstreeks 1875 werd gebouwd door Ehrenfried Leichel, orgelbouwer in Duisburg. Deze Leichel is een telg van een bekende orgelbouwersfamilie die ook in Nederland vele sporen heeft nagelaten. Eén van die sporen leidt zelfs naar Lochem, waar zijn broer Friedrich Leichel in 1886 een bedrijf stichtte. Speciaal voor Land van Lochem is het artikel van Hugo van Capelleveen bewerkt en aangevuld met beeldmateriaal uit de fotocollecties van ons Historisch Genootschap. .-.'lé&ïk Over de orgelbouwers familie Leichel is in het verleden nogal eens ver warring ontstaan. Er waren na melijk meerdere familieleden in de orgelmakerij werkzaam. Ook in de bestaande literatuur over de door deze familie gebouwde or gels, betreffende de tenaamstel ling en de huisvesting van de bedrijven zijn nogal eens feiten door elkaar gehaald. In ieder geval waren er eind 19de eeuw twee orgelbouwers Leichel in Nederland werkzaam: Via Keppel naar Doesburg en uiteindelijk Arnhem: Ehrenfried Leichel. Vanuit Lochem: Friedrich Lei- chel. Zij hadden elk een eigen orgel bouwbedrijf. Soms werkten ze wel samen aan een project, maar daarnaast waren ze ook elkanders concurrent. Hieronder een poging om wat duidelijkheid te geven in deze materie. Gegevens van de orgelbouwers familie Ehrenfried en Friederich Leichel.1 Ehrenfried Leichel Ehrenfried werd geboren op 18 januari 1828 te Emmerich.2 Hij was een zoon van Ehrenfried Leichel te Emmerik, de naam van 10 Fabriek en woonhuis van orgelbouwer Leichel aan de Larenseweg te Lochem Land van Lochem 2003 nr. 1

Land van Lochem | 2003 | | pagina 10