Hartelijke groeten uit Lochem (2) CeesJan Frank Lochem ontwikkelde zich al aan het einde van de negentiende eeuw tot een geliefd vakan tieoord. Talloze, vaak welgestelde vakantiegangers brachten hier korte of lange tijd door in één van de vele hotels en pensions, die in de aantrekkelijke omgeving waren verrezen. Velen vestigden zich uiteindelijk ook permanent in Lochem, bijvoorbeeld in de riante villa's aan de Nieuw eweg en in Bcrkcloord. Andere nieuwkomers kwamen in eenvoudiger huizen terecht of gingen in de kost bij families, die in tijden van woningschaarste kost en inwoning aanboden. Collectie: C..T. Frank, Nijmegen. Geadresseerde: Familie Diestel- hof, Vereenigingsstraat 42 te Zwolle "Lochem, 6/6 '21 Beste allemaal Goed gearriveerd. Heb 't tot dus ver goed naar den zin. In kost bij wedmve mei 2 kinderen, Wil hel- minalaan 15. Betaal f 3,25. Heb ook nog warm eten gehad. Laat Jaap zoo gauw mogelijk de fiets sturen. Woon ±20 min. van 't kan toor. Wil ook naar Vorden en Zon dag naar Deventer, 't Is hier in één woord verrukkelijk. Heb 2 groote kamers. Fijn Meer nieuws voor Zondag. Hartelijke groeten aan allen, van je Jet. Jet bad kennelijk in Lochem, ver van huis een kantoorbetrekking gevonden en was in de kost ge gaan bij een familie aan de Wil- lielminalaan. Voor de meeste vrij gezellen, die noodgedwongen op zichzelf moesten wonen, was dit vroeger een gebruikelijke gang van zaken. In tijden van woning- schaarste was zelfstandige woon ruimte voor alleenstaanden nau welijks te vinden. Kosthuizen boden uitkomst. Ook voor de fa milies, die kostgangers in huis namen, gaf het voordelen: het kostgeld was een welkome aan vulling op het karige inkomen en de kostganger, die als een vol waardig deelnemer aan het ge zinsleven werd opgenomen en veel aanspraak bood, was meestal niette beroerd om verschillende taken in het huishouden of klus jes op zich te nemen. De ansichtkaart toont een afbeel ding van het Postkantoor aan de Het thuis front werd op de hoog te gehouden van de grote en kleine reis belevenissen of de nieuwe woonplek via ansichtkaarten, die vanaf circa 1900 in groten getale werden ge drukt. Int de eerste jaren waren de berichtjes noodgedwongen kort en krachtig. Ze mochten alleen op de fotozijde wor den geschreven. Later kwam ook de adreszijde beschik baar en sindsdien kunnen we ge tuige zijn van vele kleine per soonlijke verhalen, die vaak een mooi tijdsbeeld schetsen van de eerste jaren van de twintigste eeuw. Er moeten vele duizenden van deze kleine historische do cumentjes bestaan, in archieven, musea, in particuliere collecties of gewoon, bij u thuis. In deze nieuwe serie doet het Land van Lochem een greep. Heeft u een oude ansichtkaart met bijzondere geschreven tekst? Wij zijn erg be nieuwd. Misschien verdient uw exemplaar een plekje in deze ru briek. Ansichtkaart "Lochem Postkan toor", poststempel: 6 juni 1921. 8 Lochem RusifcariLooi Aflevering 2: een kaartje van Jet aan haar familie in Zwolle. Laad van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 8