De kadastrale atlas van Lochem, Laren (incl.Barchem) en Verwolde 1832 G.J.Perfors Hoe zag onze woonomgeving er vroeger uit? Wie woonde in dat fraaie pand of wie was de eigenaar van dat mooie buiten of van wie was dat stuk grond, hoe was het gebruik van de grond of wie bezat de meeste huizen of de meeste grond? Was die oude weg er altijd al of is deze pas van latere datum? lijk en is men gedwongen vanaf de Cloese richting Borculo en weer terug te varen. In Zwiep kon men de bakkerij van Bakker Postel bekijken. Ons lid, de heer Wim N ij man, ontving de gasten. Hij deed dat geheel in stijl: als bakker. De Zwiepse Molen doet elk jaar mee aan Monumentendag, dus ook nu. Een rustpunt op de route. Tenslotte kon men Kasteel Ver wolde bezoeken voor een gere duceerd tarief. In de oranjerie kon men daarna genieten van koffie of thee en van de foto's van de heer Hartgers, natuurlijk. Rest mij, de evenementencom missie te bedanken voor al haar inspanningen en alle suppoosten voor hun deelame en oplettend heid. Voor het Historisch Genootschap is deelname aan Open Monumen tendag uiterst belangrijk. Het is De dag, dat het genootschap aan een groot publiek kan laten zien dat het zijn inzet voor het behoud van het culturele erfgoed in de gemeente Lochem zeer serieus neemt. Daar staat het Historisch Genootschap voor. Volgend jaar staat waarschijnlijk de boerderij centraal in het lan delijk thema. Daar valt in onze groene plattelandsgemeente met zijn vele historische boerderijen en andere objecten uit en agra risch verleden iets van te maken, lijkt me. Bedankt organisatie en tot volgend jaar. Dit soort vragen wordt va ker gesteld, omdat steeds meer mensen op zoek zijn naar de geschiedenis van hun woning of het gebied waar ze wonen. Dankzij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Regis ters zijn vanaf 1832 voor ieder stukje grond in Nederland al die gegevens vastgelegd. Om deze oude gegevens voor grotere groe pen belangstellenden bereikbaar te maken, worden ze voor geheel Gelderland voor elke gemeente van 1832 uitgegeven in zoge naamde kadastrale atlassen. Wat is een kadastrale atlas? De atlas van Lochem bestaat uit twee delen: 71 kaarten en een daarbijbehorend boek met aller lei gegevens en toelichtingen. Met behulp van de atlas kan ie dere belangstellende nagaan, hoe de plattegrond van zijn huidige woonplaats er in 1832 (meer dan 170 jaar geleden) uitzag, op wiens grond zijn huidige huis staat en of dat in 1832 bijvoor beeld bouwland, weiland, bos of heide was. Als u een oud huis bewoont, wilt u misschien na gaan wie er destijds de eigenaar was. Kortom de kadastrale atlas is een waardevol bezit voor ie dereen die zich voor de geschie denis van zijn/haar geboorte-of woonplaats interesseert en wie belang stelt in dc historie van zijn/haar eigen huis, maar ook hoe de verkaveling van land bouwgronden er in 1832 uitzag, dus voordat er woningen stonden Binnenkort wordt de (histori sche) atlas van de kadastrale ge meenten Lochem, Laren (incl. Barchem) en Verwolde uitgege ven. Luxe portefeuille Alle kadastrale gegevens van 1832 zijn in één boek (ca 150 pa gina's) vermeld, formaat A4 (lig gend) met daarbij gevoegd 71 kadastrale kaarten formaat A3 (één keer gevouwen). Boek en kaarten zijn vervat in een prach tige zwarte portefeuille met goudopdruk. Vóórintekening We gaan vooralsnog uit van een oplage van 350 atlassen .De prijs zal naar verwachting niet boven 25,00 komen en de vóórinte kenaars krijgen daarop een kor ting van 2,50. Wilt u verzekerd zijn van één of meer exemplaren dan kunt u zich nu reeds opgeven voor de vóór intekenprijs bij André Reincke, telefoon 0573-252448. 5 Land van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 5