Open Monumentendag 2002 Henriëtte Marsman-Slot, voorzitter Open Monumentendag is het jaarlijks terugkerend landelijk festijn, waarin voor Lochem de V.V.V., de gemeente en het Historisch Genootschap eendrachtig samenwerken. Traditioneel vormt Open Monumentendag de opening van het winterseizoen van het Historisch Genootschap. Dit jaar was dat op zaterdag 14 september. Het landelijk tliema stond dit jaar in het teken van de handel. De evenementencommissie had daarop ingespeeld door op di verse locaties panelen met histo rische foto's op te stellen. In de oranjerie van Kasteel Verwolde waren foto's van han del en nijverheid uit Larens ver leden te zien. De vroegere Lo- chemse middenstand was te bewonderen bij de Sociëteit. In het Raadhuis kwam de handel op de Markt aan bod, I-Iet onderwerp handel en vervoer was bij Bak ker Postel in /.wiep te zien en in het Bleekhuisje waren foto's van de vroegere Lochemse industrie te bekijken. Overal prachtige foto's-de mees te uit de diverse eigen collecties van het Historisch Genootschap. Wat een rijkdom toch! De Larense foto's in de oranjerie van Verwolde kwamen uit de prachtige verzameling van de heer Hartgers uit Laren. Open Monumentendag valt of staat met het weer. Gelukkig zat het dit jaar niet tegen; het was droog, dus prima fiets- en wan del weer. De V.V.V. Lochem-La- ren-Barchem had, zoals al vele jaren het geval is, weer voor een aantrekkelijke route gezorgd. En ook autoliefhebbers konden deze toeristische route langs de di verse opengestelde locaties afleg gen. De gemeente (lees: de heer Meppelink) had voor het bijbe horende boekje: Koopmansgeest, monumenten van de handel - ge zorgd. De route begon bij de vroegere Sociëteit De Harmonie, Hierin is thans de V.V.V. Lochem gevestigd Eerste punt op de route was het Bleekhuisje met de Kruidentuin Het Bleekhuisje was bij de over stroming van de gracht enige weken geleden gelukkig droog gebleven, hetgeen niet gezegd kon worden van de Kruidentuin. De werkgroep leden hebben tot hun ontzetting moeten zien dat er zelfs eenden in de tuin rond dobberden. Het meeste onheil behoort al weer tot het verleden, maar de groep zal toch nog wel het nodige werk moeten verzet ten om alle slib weer uit de tuin te krijgen. Succes, dames en he ren. Als de gemeente zelf een van haar gebouwen openstelt staat dat altijd garant voor het record van het bezoekersaantal. Lochem is met zijn driedeling stadhuis, raadhuis en gemeentehuis tame lijk uniek in Nederland. Dit keer was het Raadhuis open voor pu bliek. Daar kwamen de meeste bezoekers naartoe: 132 werden er geteld. Behalve het al ge noemde paneel met de foto's trokken het fameuze wandkleed, dat de gemeente Lochem voor stelt, alsmede de presentatie van het Historisch Genootschap on der in de gang de nodige aan dacht. Volgend opengesteld gebouw was de Herensociëteit. Zelden is dit monument voor niet leden te bezichtigen en zeker niet voor personen van het andere ge slacht! Velen namen dan ook de gelegenheid te baat om dit laat ste mannenbolwerk in Lochem eens van binnen te aanschouwen. Boven de schoenwinkel van Hooijer is nog een ambachtelijke schoenmakerij. Ons lid, de heer G, Swart Gerrit voor intimi -, die hier jarenlang gewerkt heeft, was bereid de vele belangstellen den uit te leggen hoe de schoen- lapperij vroeger in zijn werk ging. Vervolgens kon men de oranje rie van Huis Java bewonderen. Dat mag beslist zo gezegd wor den, want het pandje is enige ja ren geleden prachtig gerestau reerd. Persoonlijk vond ik de volgende locatie een openbaring: het win keltje van Hassink in de Emma- straat. Ik waande me terug in mijn jeugd. Zo zag een kruideniers winkel er uit! De worsten voor het ruitje van de koeling, de hou ten schappen aan de wand. Mevrouw Stien Steg genoot zicht baar van alle drukte van die dag. Tussen de middag was ze wel even gaan rusten, vertelde ze; wat een aanloop. Iets buiten Lochem, bij de Cloese, kon men varen met de Berkel- zomp De Jappe. De schippers vertelden aan boord van de Ber- kelscheepvaart in vroeger eeu wen, Omdat het waterpeil een beetje laag stond kon men vanaf de Cloese richting Lochem varen. Nu kon de zomp onder de brug bij de Cloese en de Wengerbrug door. Meestal is dat niet moge- 4 Land van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 4