Boekensignalement CeesJan Frank In deze rubriek worden nieuwe uitgaven gesignaleerd waarin de historie van de gemeente Lochem een rol speelt. B. Drenth - Het boerenerf in vroe ger tijd. De noordoostelijke Achterhoekuitgave van de Stich ting tot behoud van boerderij en erf in Gelderland, i.s.m. Uitgeve rij Blauwdruk, Wageningen 2002, 38 p. ISBN: 90-75271-08-5 Baukje Drenth gaat in deze bro chure, een samenvatting van een omvangrijker onderzoeksrapport, in op de streekeigenheid van het boerenerf en speciaal de boeren erven in de noordoostelijke Achterhoek. Haar studiegebied omvat de buitengebieden van de kernen Lochem, Laren. Borculo, Neede, Vorden, Hengelo. Ruurlo en Lichtenvoorde. De kenmerken van boerenerven binnen verschillende landschaps typen, de situering van de gebou wen, inrichting, bebouwing, erf- beplanting en -verharding en vele andere aspecten komen aan de orde. Gok wordt stilgestaan bij de vele veranderingen, die de boerenerven hebben ondergaan. De tekst wordt verduidelijkt door vele foto's, plattegronden en vogelvluchtteken ingen De inventarisatie van de streek eigen kenmerken heeft geleid tot een groot aantal aanbevelingen voor herinrichting en beplanting van verdwenen/aangetaste boe renerven, waardoor dat streek eigen karakter weer beter tot zijn recht kan komen. Zo bevat het boekje een overzicht van typische boerenplanten (een- en twee jarigen, vaste planten, knol- en bolgewassen en heesters) die vroeger in groten getale rond boerderijen waren te vinden. Ten slotte geeft de auteur een aantal praktische tips, bijvoorbeeld voor het maken van een goed beplan tingsplan bij het opnieuw inrich ten of aanpassen van het boeren erf en beschrijft zij enkele alge mene principes, waaraan het Achterhoekse boerenerf zou moeten voldoen. R. Rutte - Stedenpolitiek en stadsplanning in de Lage Landen (12'k - lP* eeuw), Zutphen 2002, 175 p. ISBN: 90-5730-203-9 Rijk geïllustreerde uitgave naar aanleiding van een promotie-on derzoek bij de afdeling Middel eeuwse Geschiedenis van het In stituut voor Cultuurgeschiedenis van de Universiteit van Amster dam. In deze studie wordt onder zoek gedaan naar de totstandko mingvan een groot aantal steden in de periode tussen circa 1100 en 1300, toen aan zeer vele ne derzettingen in de Lage Landen stadsrechten werden geschonken of nieuwe steden werden ge sticht. Vanuit architectuur historisch, historisch-geografïsch en historisch perspectief wordt de stedenpolitiek van de heren, die het destijds voor het zeggen had den (de graven van Vlaanderen, de hertogen van Brabant en de graven van Gelre) uitvoerig be schreven aan de hand van vele voorbeelden. Zoals de inleiding vermeldt is het "een onderzoek naar de totstandkoming van pa tronen van steden in het land schap en de motieven die daar aan ten grondslag lagen". In het hoofdstuk "Gelre en het Sticht Utrecht. Stedenpolitiek en stads planning in het oosten" komen onder meer de activiteiten van de graven van Gelre aan de orde. De intensieve stedenpolitiek van de graven leidde tot de stadsrecht verlening aan vele nederzettin gen, waaronder Roermond, Arnhem, Doesburg, Harderwijk en Doetinchem. Natuurlijk ont breekt ook Lochem niet, waarvan de burgers in 1233 speciale vrij heden kregen van Otto II van Gelre. De Lochemse situatie wordt beschreven op de pagina's 94-97 en geïllustreerd met de stadsplattegrond van Jacob van Deventer uit circa 1560. Overi gens bevat het boek vele afbeel dingen van historische stads plattegronden, kaarten en luchtfoto's en zijn er een uitge breid notenappartaat en een lite ratuur- en bronnenoverzicht op genomen G.J.K. de Vries (voorzitter redactiecommissie) - Een eeuw burgerzin. Werken aan welzijn in Lochem, met tekstbijdragen van L. de Boer, J, Brouwer, W. Klomp. J. Ottink, A. Steenhuisen, (uitgave van Stichting De Garve bij zijn 25-jarig bestaan), Lochem 2002, 300 p. ISBN: 90 9015460-4 Deze uitgave over honderd jaar (1900-2000) welzijnswerk in de meest brede zin van het woord in de gemeente Lochem, verscheen in september 2002 na een lange en intensieve periode van onder zoek, tekstsamenstelling en re dactioneel werk. Het resultaat mag er zijn: een mo numentaal boekwerk met maar liefst 26 hoofdstukken, die elk een aspect uit de rijke "welzijns- geschiedenis" van Lochem voor het voetlicht brengen. De varia tie is groot. Het thema welzijns werk is ruim opgevat en strekt zich uit naar alle hoeken van de samenlevingen binnen alle lagen van bevolking. Uitvoerig wordt stilgestaan bij allerlei aspecten met betrekking tot zorg, hulpver lening en huisvesting aan bij voorbeeld ouderen, minder be- 35 Land van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 35