tegen in de Zutphensche Courant van september 1857 toen als her berg "De Geldersche Bloem". In 1889 waren Albert Endrick Tim merman en Rika Dieperink eige naren van "De Valk". Na het overlijden van Albert, 19 okto ber 1 890 hertrouwde Rika Dieperink op 6 november 1891 met Jan Albert Mann, Op 18 no vember 1934 nam Hendrik Jan Stegeman het h oreea bedrijf over, In augustus 1942 kocht de schoonzoon van Stegeman, Gerrit Kuiper het pand. Na diens overlijden werden de zoon en schoondochter van Gerrit, Dick en Jannie Kuiper, de laatste uitbaters. Op 28 november 1998 sloot het café na een groot afscheidsfeest de deuren voor goed. Het pand werd daarna ver kocht en afgebroken. "Afdeeling V; Brandpolitie"gaat over de voorkoming van brand. In artikel 115 stond: "Met boete van ten hoogste fS,- wordt gestraf ieder, die: a. eenig vuur buitenshuis stookt, behalve dat benodigd voor loodgieterswerk; b, bij het verrichten van lood gieterswerk vuur op zolders of daken van gebouwen brengt of heete bouten op die plaatsen neerlegt. In artikel 122 en 123 werd de sa menstel ling van de brandweer vastgesteld. Deze samenstelling was als volgt: 1Brandmeester; 2. Adjunct brandmeester; 3. twee hoofden over den bak; 4. twee hoofden over de slang; 5. één hoofd over de lantaarns; 6. zeven stoklieden tot beveiliging der waterleiding; 7. twee pijphouders; 8. één lapzakdrager. "voorts zoovele manschappen aan den bak en de slang, als men bij eene gelijkmatige verdeeling der dienstplichtigen zal noodig vinden, waarvan echter vooraf zooveel zullen worden afgeno men, als tot beheer der brand- ladders, zeilen en haken be- noodigd zijn, waarover mede twee hoofden zullen worden aan gesteld, en als vereischt worden voor het brandpiket. "(art 123) Kinderarbeid werd in de APV door één artikel behandeld in "Afdecling VI". Er stond een boete van maximaal f 10,- op. De Marktpolitie wordt in "Afdeel ing VlP'behandeld. In artikel 150 staat: "Het aanvan gen der wekelijksche boter, ko ren- en groentemarkt, te houden op de daarvoor bestemde of te bestemmen plaats, wordt door het luiden der torenbei aange kondigd. Met boete van ten hoog- stef3,- wordt gestraft ieder, die, vóór dit luiden heeft plaats ge had, ter markt boter verkoopt of ten verkoop ontbloot. Vóór de Tweede Wereldoorlog was er dinsdag ochtend groente markt en op woensdagochtend algemene en veemarkt. "Afdeeling VIII" gaat over de "Begrafenissen en begraafplaat sen". Lochem kende twee be graafplaatsen buiten de stads grachten. De Joodse- en de Al gemene begraafplaats. Beide begraafplaatsen liggen aan de Zutphenseweg. Volgens het Ko ninklijk Besluit van 1825 diende de gemeenten de begraafplaat sen, in kader van de hygiëneaan te leggen buiten de bebouwde kom. Voor Locliem, buiten de stadsgrachten. Voorheen waren de begraafplaatsen binnen de stadsgrachten. Artikel 153 be schreef: "Met boete van ten hoogste f 10,- wordt gestraft ie der, die een lijk ter begraving doet vervoeren op anderen tijd dan tusschen zonsop- en onder gang. Deze bepaling is niet van toepassing op hem, die tot het begraven op anderen tijd vergun ning van den Burgemeester heeft bekomen. Kadastraal stond de begraaf plaats aan de Zutphenseweg, ach ter Jan Patat, bekend als sectie B kadasternummer 421a, grootte 61, 90 are. Van 1830 af was de begraafplaats in gebruik. Burge meester en Wethouders van Lo chem besloten in hun vergadering op 14 december 1977 dat de be graafplaats op 1 januari 1978 ge- De Lochemse markt. 1898 - 1900 Land van Lochem 2002 nr. 3 33

Land van Lochem | 2002 | | pagina 33