lang niet zeker was, dat het een toeristische attractie werd. Toch liepen verschillende Lochemse winkeliers al op de zaak vooruit en werd er reclame gemaakt voor de Paasberg-Belvédère, die op dat moment nog gebouwd moest worden. Zo werden bijvoorbeeld tijdens de feestweek van de plaat selijke Middenstand (zomer 1924) door de drogist en sigaren handelaar J.W. Poelstra op de Nieuwstad sigaren verkocht, ge- banderolleerd met een afbeelding van de "Lochemse Watertoren"; het aangeprezen merk sigaar ging vlot van de hand. Toch ging de ontwikkeling van een en ander vanaf toen snel in haar werk. Op 4 Juli 1924 Werd de bouw van iiet pompstation en de watertoren aanbesteed. Op 25 juli werd het werk voor beide waterleidinginstallaties op gedragen aan de firma J.Oithoff voor de som van fl. 45.965,00; de pompinstallatie werd geleverd doormachinefabriek Gebr, Stork en Co,, Hengelo voor fl. 8.700,00. Het pompstation met de installa tie kwam kerstmis 1924 al gereed. Op 5 maart 1925 was de grote dag, Lochem had haar waterleiding. De watertoren, een kloek en mas siefbouwwerk, werd officieel ge opend door de Commissaris van de Koningin in Gelderland, Jhr. Van Critters. Het platform had een middellijn van 9,75 meter. In 1925 besloot de gemeenteraad de nieuwe wa tertoren ook als uitzichttoren te bestemmen, tot grote vreugde van de Lochemers en de instanties die zich bezighielden met het pro moten van het plaatselijk toe risme. Op Hemelvaartsdag, 22 mei 1925, werd de watertoren voor het eerst beklommen. Tegen een entree van fl. 0,05 per persoon werd ze op die eerste dag door 953 per sonen bezocht. Ook kon men een verrekijker huren voor fl. 0,10 om de liefhebber van natuur schoon in staat te stellen van af het nieuwe uitzichtpunt het uit gestrekte parklandschap, dat Lo chem omgaf, nog beter te kunnen aanschouwen. Al spoedig werden er officiële pachters aangesteld, die niet al leen de entreekaaiten verkochten, doch ook een soort kiosk exploi teerden, waar ansichtkaarten en versnaperingen te koop waren. Een bekende Lochemer uit die tijd, die zich hiermee lang heeft beziggehouden, was wijlen de heer P. Lubbers Sr. 29 Bron: Extra Archief 13-08-86 Land van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 29