In januari 2000 begonnen Bennie en Arie met het scannen en digi taal opslaan van de foto's, Man neke en Erna startten met liet ver pakken in zuurvrij materiaal. Vanaf februari 2000 was er een vaste taakverdeling: Jet, Hanne- ke, Erna en sinds 2001 Cok Theu- nissen zorgen voorde verpakking van foto's en negatieven. Boven dien verwerken ze deze admini stratief: alle foto's worden ge nummerd en er wordt bij vermeld of er ook een negatief van is. Ne gatieven worden genummerd op geborgen in hoezen en dozen, glasnegatieven worden per stuk in speciale archiefdoosjes ver pakt en de foto's uit de albums worden ook per stuk verpakt en vervolgens ondergebracht in archiefdozen. Bennie en Arie zouden de foto's scannen en in Adlib beschrijven. Het scannen van de ruim 8300 foto's heeft een jaar geduurd, het beschrijven gaat nog steeds door. Dit is het werk van Sonja Hof stede, die de werkgroep in 2000 kwam versterken Achtergrond Frijlink- Spro n kc o 11e ctie De Frijlink-Spronkcollectie om vat albums en thematisch geor dende banden met foto's en ne gatieven en kaartenbakken, boeken, kadastrale kaarten en etsen Ze is ontstaan uit liefheb berij: mevrouw H.C. (Jet) Spronk, in 1946 geboren tussen Lochem en Barchem, hield van haar geboortestreek. Als museumassistente bij het Openluchtmuseum in Arnhem kwam zij o.a. in aanraking met de historisch-topografïsche ver zameling van de Stichting Histo risch Boerderijonderzoek. Dat inspireerde haar om zelf te beginnen. Een paar fraaie exem plaren van Lochem rond 1910 vormden de start van haar verza meling. Toen ze Fred Frijlink ontmoette, groeiden de mogelijkheden en raakten de twee steeds meer door het onderwerp geboeid. Ze gin gen op onderzoek uit, bezochten oude Lochemse families, en brachten hun materiaal onder in albums Verder maakten ze een uitgebreid kaartsysteem om de toegankelijkheid van het materi aal te vergroten. In hetjubiieum- jaar 1983 zijn enkele exposities samengesteld uit de enorme col lectie. Het verzamelen en vastleggen bleek uitermate tijdrovend en geldverslindend, en was uiteinde lijk niet meer bij te houden voor één echtpaar In een stuk van 15 juni 1983 doet Frijlink het voor stel om tot een Topografisch His torische Atlas der gemeente Lo chem te komen. Daarmee bedoelt hij niet zozeer een boek, alswel een grote ver zameling van informatie in woord en beeld over één gebied, de gemeente Lochem, oftewel het gebied dat overeenkomt met het vroegere scholtambt Lochem. Een dergelijke verzameling moet, aldus Frijlink, toegankelijk zijn via een handbibliotheek, een gegevensverzameling, een be schrijving en diverse klappers. Hij pleit ervoor de collectie op een verantwoorde manier onder te brengen in Lochem, "zodanig dat deze blijft 'leven', ook als wij er niet meer zijn." Met "verant woord" bedoelt Frijlink onder meer dat er steeds verder aan wordt gewerkt, dat de verzame ling daadwerkelijk wordt benut en voor iedereen toegankelijk is, dat zij goed wordt beheerd - ook in materiële zin - en dat de ver zameling met de bijbehorende documentatie bijeen blijft. Hij besluit met de opmerking dat het vertrouwen van de oorspron kelijke eigenaren van de afbeel dingen niet mag worden geschon den. Hij neemt bijvoorbeeld aan dat de privacy nog ten minste één generatie gewaarborgd moet worden (ca 25 jaar) en dat er voor gevoelïg beeldmateriaal (bijvoor beeld uit de tweede wereldoor log) aan 50 jaar moet worden ge dacht. Leden van de werkgroep Jet Grabandt Mela van Kossem Hannèkë Carmiggelt Arie Erna Steenliuisen Sonja Hofstede Cok Theunissen Bijschriften Foto 1De twee medewerksters van het eerste uur met elkaar in gesprek, Jet Grabandt (links) en Mela van Kossem. Foto 2: Bennie te Vaarwerk met een album achter de computer. Foto 3: Jet Grabandt laat zien hoe glasnegatieven worden verpakt. Let op de handschoenen: geen van de materialen mag met de blote handen worden aangeraakt. Foto 4: Stelling met archiefdozen Foto 5: Arie stelt de scanner in via de computer en een gehand- schoende Erna legt de foto's in het apparaat. Foto 6: In de kelder. Op de voor grond v.i.n.r: Erna Steenliuisen, Hanneke Carmiggelt en Cok Teunissen. Achteraan: Sonja Hofstede, Arie Steenliuisen en Mela van Rossem, 27 Bronnen: Frijlink, FWJ. "Topografisch Historische Atlas der gemeente Lochem" (ongepubliceerd rapport). Amsterdam, 15 |unt 1983 Steenhuisen, Arie. "Overdracht verzamelingen van Ren se nh rink en Lovtnk" In Land van Lochem 7 nr. 2, p. 15-16 Gesprek met dc werkgroep op 26 juni 2002 Aanvullende informatie van Arie Steen li nis en en Jet Grabandt Föto's 2 én 5' ITauneke Carmiggelt, maart 2000 Overige foto's: Fok keken von Meycnfcldt, 26 juni 2002 Land van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 27