hun intrede. In de kelder wordt de enorme Frijlink-Spronkcollec- tie bewaard en sinds mei dit jaar ook de collecties Rensenbrink en Lovink, zoals u in de vorige Land van Lochem hebt kunnen lezen. Daarnaast beschikt men over een bibliotheek, over allerlei kaart materiaal en etsen. Per I oktober dit jaar is de kel der éénmaal per maand ook 's avonds geopend, en wel de eer ste dinsdagavond van de maand (de bibliotheek is dan ook open). Een direct verzoek om informa tie liep vroeger via het archief van Lochem, nu via het Stads- archiefZutphen. Wil iemand bijvoorbeeld foto's van bruggen in de omgeving van Lochem? De dames Grabandt en Van Rossem kunnen ze zo vin- J3 den. De gewenste foto's worden gescand en tegen een kleine ver goeding krijgt de aanvrager de scans toegestuurd. De eigenaar van 't Ross wilde de natuur rondom het huis op ver antwoorde wijze laten restaure ren. Met behulp van foto's uit de FS-collectie kon de situatie rond 1900 worden gereconstrueerd. Het boek van Beuzel over de Mar- ke Verwolde, Laren en Oolde is geïllustreerd met materiaal uit de FS-collectie, evenals het zojuist verschenen boek "Een eeuw burgerzin". Behoud Frijlink- Spronkcollectie Al vanaf het moment dat de Frijlmk-Spronkeollectie bij de Stichting Streek Museum (SSM) in beheer kwam (1993), hebben Jet Grabandt en Mela van Ros sem hebben zich ermee bezig gehouden. Zij zaten m het bestuur van de stichting en organiseerden onder meer de zomertentoonstel- lingen op basis van de FS-collec- tie. Uit hun werk is de huidige werkgroep voortgekomen. De collectie is eigendom van de Stichting Lochems Steunfonds. Deze stichting zegde financiering toe voor digitale conservering, maar benadrukte dat de collectie haar eigendom zou blijven. Het museumbestuur benaderde vervolgens Bennie te Vaarwerk, toen archivaris bij de gemeente Lochem, met het verzoek een project op te zetten voor het con serveren en behouden van de col lectie. Bennie verklaarde zich hiertoe bereid en onderhandelde zelf met het Lochems Steunfonds over de voorwaarden voor zijn deelname. Tijdens een bijeen komst van Flanneke Carmiggelt, Erna Arie Steenbuisen met Te Vaarwerk op 10 december 1999, zegde deze laatste toe de aanwe zigen te zullen opleiden voor de verschillende taken. Hij zette bovendien een werkplan op. Er werd software aangeschaft (Adlib-Museum), evenals zuur vrij verpakkingsmateriaal. 26 t l" 1 Land van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 26