boeren werd het eten ook veel uitgebreider toen de landbouw- vereningen de meisjes koken leerden. Dat begon ongeveer voor 70 jaar terug zeg maar, in 't begin van onze eeuw. Zandgat Op de Zutphenseweg, onder de rook van Lochem, rechts van de weg, is het zandgat waar de firma Streek tot eind jaren negentig vorige eeuw cementartikelen vervaardigde. Maar het begon in 't begin van deze eeuw met zand en grind afgraven. Dit zand en grind bleek goed materiaal te zijn bij de bouwwerken en werd door de eigenaar van het genoemde "zandgat" grif verkocht. Was er weer een plek vrijgekomen, zette hij daar arbeidershuizen op en zo is daar die hele rij ontstaan. Het was een fascinerend gezicht als je daar vroeger de zwaluwen in die gaten uit en in zag vliegen, want er waren overal in die berg zand gaten waar de zwaluwen in nestelden. Boven op die berg, de Paasberg, zag men drie korenmolens staan, die natuurlijk werkten als er wind was. Andere middelen om die molens te laten draaien waren er niet en dat moesten de vier wieken doen. De wetenschap beweert dat die berg millioenen jaren, toen ons land nog zee was, met enorme watermassa's en hevige winden hier aangespoeld is en als je er.een beetje oog voor hebt, is het de moeite waard je er in te verdiepen. Ik vond het tenminste altijd erg interessant. Ik vond het ook jammer dat het mooie plekje, de Paasberg, bebouwd werd, zelfs autowegen erover zijn gemaakt en ons mooie wandelpaadje met holleweg naar de zandkuil verloren ging. Ik ben alleen maar dankbaar dat ik het in de oude staat gekend heb. Wel was het een heel gebeuren dat het besluit werd genomen om een natuurtheater te stichten. Dit zou in de zandkuil gebouwd moeten worden. De heerlijke kinderspeelplaats moest er naast 24 komen, iets kleiner dan de oude speelplaats. Er werden vroeger mooie spelen opgevoerd, meestal geschreven door de bekende meester Prop, zoals Maria van Ampsen en dergelijke. Meestal was het slecht weer als er iets te doen was, maar we hebben er vaak wel genoten, al waren de cementen banken koud en hard. Voor 10 cent had je een kussen gehuurd, dat verzachtte wat. De inhoud van bovengenoemd stuk weet ik niet meer, maar wel weet ik dat als je vroeger onder een heregoed woonde, je niet erg vrij in je handel en wandel was. Zelfs werd de heer nog gevraagd of hij het huwlijk van zijn zoon of dochter goedkeurde. Dat is er nu niet meer bij gelukkig. Wel heb ben de boeren veel last van het wild, dat niet door hen geschoten mag worden natuurlijk. Op de Barchemseweg lopen ook wel wegen op de Paasberg aan, o.a. de Bosweg waar Hotel Alpha (nu Tulip Inn) aan het eind. ligt. Dit hotel was eerst een Kinderherstellingsoord en werd in 't begin van deze eeuw gesticht door wijlen Dokter Car- tier van Dissel, en beheerd door zijn dochters, juffrouw Lida en juffrouw Marie. De eerste was verpleegster en was als vrijwil ligster de Transvaalse oorlog al ingegaan als verpleegster. De naam Alpha is een bijbelse naam, want ergens staat: "Ik ben de Alpha en de Omega", wat betekent: het begin en het einde. Dus dat Herstellingsoord was het begin van de bebouwing van de Paasberg, maar het einde is er nog niet. Het is ook meermalen van eigenaar verwisseld en ver bouwd en verfraaid, maar het riante uitzicht tot voorbij Zwiep is er nog steeds. Herengoederen Ik had het al over een herengoed, nu, nabij Lochem had je er heel wat. Er werd gesproken van de Berkelneven, dat waren de Van Heeckerens, de naam die nu nog in Lochem gevonden wordt. Ik weet alleen "De Hogeweide" in Klein Dochteren, "De Cloese", "De Heest", het "Overlaar" in Zwiep, "Nettelhorst", waar de ruïne nog van staat. Bij sommige van die plaatsen kan men nog de grachten terugvinden. De Lochemse Van Heeckerens stammen uit Zwiep van 't Over- laar. Ik heb eens in Zutphen in de Wijnhuistoren boeken laten nakijken en daar kwam je nog vaak de zelfde voorletters tegen, zoals H.W.F. Baron van Heecke- ren. Ik had een dienstmeisje van die naam, vandaar mijn interesse. Zij voerde op het werkboekje nog de naam van Baronesse, hoewel ze er niets om gaf. De boeren die "onder de Heer" woonden moesten elk jaar behal ve de pacht de tiende garve rogge leveren en ook vier jonge hanen. Het heette ook "den tienden". Huizen De huizen waren vaak nog pri mitief ingericht. Vooral met de slaapplaatsen was het treurig gesteld. Men sliep in bedsteden, een van steen aangebouwd bijna vierkant hokje. Men zat bijna rechtop, zo kort waren ze. Men zei ook: "den zit in 't bedde", als er iemand ziek was. Men maakte van stro een onderbed, dat twee maal per jaar vernieuwd werd. Daarop kwam een verenbed, de lakens en een verenbed voor overdek. De muisjes hadden vrij spel. Ik herinner me nog als kind in zo'n bedstee geslapen te heb ben en ze wel hoorde wandelen in de achterwand, een muur die op de deel uit keek. (wordt vervolgd) Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 24