bij wilde. De kosten waren dan geloof ik 15 cent. Een los paard of koe met begeleider kostte 10 cent. Het was in de tijd dat er nog geen auto's waren. In de Pinkster- tijd hingen overal in onze streek Pinksterkronen over de weg. Die kronen waren hoofdzakelijk van brem gemaakt, met hier en daar een gekleurd papier ertus sen. Jongens en meisjes stonden dan op de weg bij hun kroon en hielden vooral paard en wagens op om hun een kleinigheid toe te werpen. Met een paar centen waren ze al tevreden en mocht je passeren. Dat heb ik zelf nog meegemaakt. Dit gebruik is nog lang in ere gehouden. Het lopen met de foekepot is hier niet zo'n gebruik geweest. Ik weet alleen dat het in Ruurlo en omstreken plaats vond. Nachtwachten Verder waren hier twee nacht wachten, Lubberdink en Harkink. Die gingen elke avond om 10 uur in dienst en liepen dan, met rustpozen natuurlijk, het stadje door. Dat was toen nog niet veel groter dan binnen de grachten. Zij riepen iedere keer het uur af, zo laat heit de klok. Ook hadden ze kleppers bij zich waarmee ze konden aangeven dat er gevaar dreigde. Dan ging er nog één rond die de lantaarns op straat doofde met een lange stok met een haakje. Lochem 700 jaar Iin 1933 is het 700-jarig bestaan van Lochem als stad gevierd, en zeg wel gevierd! Heel Lo- chem was in buurten verdeeld en iedere buurt deed zijn best om het zo mooi te maken als maar kon. Oude Stadspoorten, oud Marktplein op de markt met oude winkeltjes, een schandpaal waar boosdoeners terecht gesteld werden. Een stadhuis waar je ook trouwen kon, verder veel muziek en het hoogtepunt was, toen aan de Nieuwstadspoort, Graaf Otto II de stadssleutels werden overhandigd. Dat was een glorie en pracht toen een stadsvrouwe de Graaf de sleutels van de stad overhandigde bij de Nieuwstadspoort. De Graaf en zijn Gemalin op een paard geze ten, met zijn. gevolg, ook in groot tenue, gevolgd door een stoet van burgers, zelfs kinderen in de hele oude klederdrachten. Er was die week een uitbundig feest. Overal kramen met gerookte paling en zo iets. Nou, er is wat gegeten! Er heerste ook een zeer geanimeerde stemming en er is eendrachtig feest gevierd. Er waren schout en schepenen die dan op het geïmproviseerde gemeentehuis zitting hielden als er een paartje in de echt verbonden werd. Of het geldig was voor de wet, dat weet ik niet. Stijgoord Wel weet ik dat er goed geboerd was want van de baten die er over waren is het "Zwembad Stijgoord" gekomen. Het oude zwembad was aan de Berkel, achter "Stad Lochem", maar het was een pierenbakje bij "Stijgoord" vergeleken. Er wa ren uren voor jongens en uren voor meisjes, want o wee als je een meisje of ook jongen zag in zwemkostuum. Meisjes gingen ook nog niet veel zwemmen. Er was een badmeester, Mijnheer Kamphuis, die de bokjes en de schaapjes goed gescheiden hield. De emancipatie van de vrouw is ook geloof ik na de tweede wereldoorlog pas goed doorge broken. In de beginjaren dezer eeuw, rookte een vrouw zeker niet, ging niet alleen in een res taurant zitten, al wilde ze ook een kop koffie kopen, had beslist niet veel manlijke betrekkingen. Onderwijzeres of iets dergelijks kon ze worden, maar geen vrouw als domine op de kansel, o nee, dat volstrekt niet. In alle opzich ten was de vrouw ondergeschikt en had minder verstand dan de man, dat werd tenminste door iemand zo gezegd: "Lange heure, kort verstand". Op 't ogenblik is dat andersom en heeft de jonge ling lang haar, een afschuwelijk gezicht in mijn ogen. Verschil van smaak. Karmse De boeren hielden vroeger Karmse. Dan kwam op een dag de hele familie bij elkaar. Er werd veel koffie gedronken, thee was minderwaardig, en als drank veelal jenever en voor de vrouwen een zoete drank zonder alcohol (men noemde dat "zeut"), voor de mannen een pijp tabak. Bij uitzondering rookte men een sigaar. Deze kostten 2,5 of 2 cent per stuk. Voor de vrouwen was er een koekje, vaak een tafelkoekje, maar de mannen kregen geen koekje. Hapjes en saucijzen broodjes waren nog onbekend. Een enkele boer gaf een stok visbruiloft. Er werden ongeveer 100 a 150 gezinnen uitgenodigd en de buren hadden die dag een drukte van belang. Eerst de stok vis panklaar maken. Er werden fornuispotten vol aardappelen gekookt en de jus bestond uit ge smolten boter, die uit de bekende roodkoperen ketels op je bord gedeponeerd werd. Maar dat was toch heel lekker. Mosterd De eigengemaakte mosterd stond erbij op tafel. Mosterd maakte men door in een ijzeren pot mos terdzaadjes te doen en daar wat azijn op te doen en dan met een ijzeren bal die zaadjes te kneu zen. Bij onze familie zat dan een oude vrouw met die pot op schoot en die als maar in beweging te houden. De familie moest toch verse mosterd hebben bij het eten. Groenten kenden we bijna niet, sla en bieslook waren hoog tepunten en later in de zomer slabonen, snijbonen, maar die werden hoofdzakelijk in 't zout gestopt. De sla werd gewassen en wie sla op zijn bord wou, nou die nam sla, maar niet aangemaakt, dat kende men niet. Later ging er een ei op en slaolie. Bij de 23 Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 23