was je dan verder de hele mid dag zoet mee. Er was nog geen ranja of dergelijke drankjes. In de hotels had men spuitwater en flesjes met frambozen- en citroenlimonade. Maar een z.g.n. kogelflesje kostte 15 cent, nogal prijzig voor die tijd. Als ik met mijn vader en moeder 's zondags ging wandelen, gingen wij bij Hotel de Luchte in de tuin zitten. Vader en moeder dronken bier en ik kreeg een klein glaasje op voet met suiker, dus bier met suiker, voor 5 cent. Grote glazen kostten een dubbeltje. Dat was omstreeks 1900. Stoomcarrousel En als tegen de Kermis de stoom carrousel van Jan Vier (Janvier) in Lochem kwam, wat was dat een feest. De staanplaats was op de Kleine Markt tegenover het Politiebureau. De carrousel werd in beweging gebracht door in het midden een grote stoomketel te plaatsen, een zwarte machinist ervoor, die ieder ogenblik de deur van de ketel opengooide, waardoor je zo in een groot vuur keek, dat hij met steeds nieuwe kolen brandend hield. Had je een keer of 4 - 5 rondgedraaid, trok hij aan de ketting van de fluit en de molen stond stil. Drie paarden, verschillend in grootte stonden op een rij, gingen om beurten voor en achteruit. Ook had je schuitjes om in te zitten die rond hobbelden. En dan dat orgel, oh, wat was dat mooi en de hele sfeer met de serpentines. Het was omstreeks 1905. Ik kreeg voor de hele dag 40 ct. om een twaalfrittenboekje te kopen, dus zuinig zijn. Een heel enkele keer gaf iemand je wel eens een vrijkaartje. Voor de tent stonden grote beelden, mooie dames die een stokje in de hand hielden waar ze dan de maat van de mu ziek mee aangaven. Op het ogenblik, in 1975, is er nog één zo'n stoomcarrou sel in Nederland, en wel in Noord-Brabant op de Efteling, een amusementspark. Jammer 22 dat deze leuke dingen verloren gingen en plaats moesten maken voor dat gejengel van tegen woordig. Je had van binnen één schittering van rood fluweel met glinsterende doeken met veel kralen en dan nog overal spiegels en schilderstukken van allerlei voorstellingen, soms gewaagd voor die goede oude tijd, toen verschillende delen van het li chaam nog zeer serieus bedekt moesten blijven. De rokken reik ten nog tot de grond, iets korter heetten ze voetvrij. Maar owee, als je de enkels zag. Dat was zeer onbehoorlijk. Kerkdijkje Vroeger had je een mooi plant soen tegenover Hotel Bak. Rechts ging een weggetje naar het hoge bruggetje. Daaronderdoor liep de Berkel, in de volksmond heette dat het verlaat (in dialect 't ver- laot). Daar werd de waterstand geregeld met sluizen. Als je die waterwerken voorbij was, kwam je op het Kerkdijkje. Toen ieder een nog lopen moest gingen de Ampsense boeren erover naar de kerk of ook om boodschappen te doen in Lochem. Het was tevens de rechtste weg naar het station, dat een twintig minuten van de stad af lag. De oorzaak was, dat de trein over land van Baron van Nagell moest rijden. Goed, zei de Baron, je kunt de grond krijgen, maar ik wil zeggen waar de trein komt te lopen, dicht bij het kasteel, ten gerieve van hem. Maar de Lo- chemers hebben er de last maar van gehad. Langs het Kerkdijkje lagen mooie vruchtbare weiden, vol mooie koeien. Toen kwam echter het Twentekanaal dat gegraven moest worden. Daar moesten de weiden voor verdwijnen. Langs dat kanaal kwamen fabrieken en zo werd het een en het ander een gedeelte van Lochem dat onher kenbaar was voor ieder die er niet geregeld kwam, zoals de schrijf ster van deze dingen. Het Kanaal is bijna 50 jaar geleden gegraven. Er kwamen bruggen op afstanden en daarna water en scheepvaart. Dat bracht toen wel een vermeer dering van arbeidsgelegenheid, want er werd veel zand, cement en grind aangevoerd en gelost. Dramatische gebeurtenissen In 1925 trok hier bij een onweer een cycloon over. Het werd donker als in de nacht. Geluk kig werden wij hier gespaard. Borculo werd echter verwoest. Wel een wonder dat er maar twee mensen de dood vonden bij deze ramp.De wind had zo'n onge looflijke kracht, nam alles mee, spoorwagons, resten van huizen werden veel verder weer neer geworpen. Met enige schroom vertel ik het volgende.Op de markt, waar vroeger Dullaert winkelde en nu Köller zijn kantoor heeft, woonde vroeger in een betrek kelijk eenvoudig huis de Joodse familie Bachrach. Hij was op de boterfabriek de Cloese controleur voor de Joodse koosjere boter. Zij hadden een zoon die heel ver in de studie was, welke studie weet ik niet, maar hij was totaal over spannen. In die toestand kwam hij bij zijn ouders in Lochem op bezoek. In de gang ontmoette hij zijn vader, die hij met een bijl van het leven beroofde. Daarna ging hij naar boven, waar zijn moeder in bed lag. Haar trof hetzelfde lot. Hij werd direkt gevangen genomen en in het politiebureau ingesloten. Geen wonder dat heel Lochem in paniek was en de markt de hele dag druk be zocht werd. Het gebeurde in het begin van deze eeuw, ongeveer in 1904-05. Hij is later in een ze nuwinrichting gebracht. Droevig verhaal, ook uit de oude tijd. Tol Vroeger had men op talrijke plaatsen over de rijkswegen een tolboom met een huis erbij voor de tolbewaker en zijn gezin. Die tolboom moest hij dan openen als er een paard en wagen voor Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 22