Een historisch standaardwerk Van een leuk ideetje tot een historisch standaardwerk Alex Jansen, directeur Stichting de Garve Het begon met een leuk idee. Op 14 februari 2000 bestond Stichting de Garve 25 jaar, reden voor feest. In een commissie van crea tieve mensen werden plannen ge smeed hoe dit feest op te luiste ren en de Lochemse bevolking daarvan deelgenoot te maken. Stichting de Garve is tenslotte een welzi jnsorganisatie voor de inwoners van de gemeente Loch- em. Naast verschillende activiteiten voor kinderen en jongeren be dacht de commissie dat het een leuk idee zou zijn als de geschie denis van het welzijnswerk in Lochein in beeld gebracht zon worden. We leefden in het jaar 2000 en wat is dan logischer dan de eeuw voorafgaand te nemen voor een dergelijke beschou wing. Het idee was snel geboren. Jan de Vries, die in het najaar van het jaar daarvoor, afscheid had genomen als bestuurslid van Stichting de Garve, werd bena derd met de vraag of hij het idee ten uitvoer wilde brengen. Het antwoord was even snel ge geven als het idee was opgeko men en luidde 'ja". De Vries verzamelde een redac tie om zich heen bestaande uit de dames Leidy de Boer en Dinie Frank-Laar en de heren Jan Brou wer, Wout Klomp en Arie Steen- huisen. Daarnaast werd een aan tal mensen benaderd om samen met de redactie onderzoek te doen. Het eerste probleem waar de re dactie tegenaan liep was de vraag: "wat is welzijnswerk"? Hoe breed of hoe smal moet je zo'n begrip benaderen? Op een uiterst verfijnde wijze is de redactie in staat gebleken op deze vraag een antwoord te ge ven. Welzijn begint met wel bevinden, met het kunnen be schikken over de meest basale voorwaarden om te kunnen le ven. Zaken als het hebben van een woning, werk om inkomen te vergaren, voedingen kleding. Pas als aan deze basale voorwaarden is voldaan kan worden overge gaan naar de meer geestelijke ontwikkeling van de mens. Deze samenhang tussen materieel wel zijn en geestelijk welzijn wordt op een voortreffelijke wijze in het boek uitgelicht. Na 2Vz jaar werken werd het boek "Een eeuw burgerzin, werken aan welzijn in Lochem" op 19 sep tember gepresenteerd De oor spronkelijke opzet, een paper back van honderd pagina's, bieek te zijn uitgegroeid tot een inge bonden standaardwerk van 300 pagina's. Boordevol met foto's, archiefmateriaal, prenten en be levingen van mensen. Een boek om in te lezen, om in te kijken, om te herkennen, om te verbazen. Kortom een boek om te willen hebben. De eerste oplage van 1.000 ex emplaren was na een maand al zo goed als uitverkocht waardoor een tweede druk noodzakelijk bleek. Deze za! eind november gereed zijn zodat het boek voor de Sinterklaas- en Kerstinkopen bij de Lochemse boekhandels weer volop verkrijgbaar zal zijn. Het boek "Een eeuw burgerzin, werken aan welzijn in Lochem" is een waardevolle aanvulling op de geschiedschrijving van de Ge meente Lochem. waarvoor veel dank verschuldigd is aan ailen die er hun bijdrage aan hebben gele verd. m isigl'il 19 Jt. L -Z Links Alex Jansen (directeur Stichting De Garve) de redactiecommissie, van links naar rechts. Jan de Vries, Leidy de Boer, Dinie Frank, Arie Steenhuisen. Jan Brouwer, Wout Klomp Land van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 19