den wal zette de boot zich in be weging. Spijt zal geen der deelneemsters/ deelnemers hebben gehad, want door het schitterende weer, de blijmoedige kout van onzen schipper, het prachtige zicht en het natuurschoon, waardoor het kanaal een weg heeft gevonden en de majestueuze bruggen, wel ke we telkenmale passeerden, werd het een onvergetelijke tocht. Na den molen en het torentje van Aimed gepasseerd te zijn, kwa men de sltiizen bij Eefde in zicht; schitterend weerspiegelde de hoge sluis zich ja het water. Wat een belangstelling bestond hier bij het "schutten" van onze boot; maar dit was dan ook een heele attractie; sluiswachters, prachtig geüniformeerd, zorgden voor een stipte en vlugge bedie ning. Waren we bij het binnenkomen gelijk met den wal, in een mini mum van tijd lagen we in een diepte van 6 m; de sluisdeur aan de andere zijde opende zich en wij konden verder varen. Al spoedig kwamen we nu aan den IJssel, links onze weg naar Zut- phen, rechts ging het naar Deven ter. Al dadelijk merkten we hier verschii op met het kanaal. Waren we op 't kanaal slechts een enkel motorbootje en een zeil bootje tegengekomen, op den LTssel was het dadelijk drukker. De oevers gaven hier ook een heel ander aanzien, veel grilliger en met inhammen. Spoedig arri veerden we in Zutphen, waar de boot ook veel bekijks had; 11a een uurtje oponthoud werd ruim elf uur de terugtocht aanvaard; vele passagiers bleven tot de middag boot in Zutphen, doch vele pas sagiers uit Zutphen gingen weer mee naar Lochein. Op den IJssel stroomafwaarts ging het merkbaar vlotter dan bij den heenweg. Bij de sluizen gaf het roode lichtje "onveilig" aan; bruisend en kolderend zagen we het water uit de sluis komen, wat zich. toen het groene lichtje "vei lig" had aangeduid en wij in de sluizen gevaren waren, nog eens herhaalde, doch nu van het ka naal in de sluis; dit was werke lijk een imposant gezicht. Spoedig waren weer 6 m omhoog gevoerd, waarna we onzen tocht voortzetten, nadat nog enkele passagiers waren opgepikt. Overal aan de oevers hadden we veel bekijks; de menschen scho ten de huizen uit, iets wat bij een vliegmachine niet eens meer ge beurt; of er ook iets bijzonders salonboot met koffietafels, patat en lekkere hapjes, ook geen mu ziek van de Swingmasters doch wel een fijne sfeer. De bekoring van de rust op het water in de frisse wind had op een ieder ontspannend gewerkt Een "cruise" langs fraaie plekjes met weiden, dijken en kleuren pracht over liet Twentekanaal van Lochem en Zutphen, een water weg die ook heden ten dage zijn bekoring van een halve eeuw ge leden zeker niet heeft verloren! aan de hand was! Onverwachts klonken de tonen van een mondharmonica en ja, op deze tocht had ik toch wat gemist: een vrolijk deuntje muziek, een beetje zang; dat moest er nog bij geweest zijn; maar, wat niet is kan komen! Toen we in Lochem arriveerden stond weer een groote menigte ons op te wachten. "Heel Lochem is uut-e-lopen", zei een wijsgee- rig jongmensch. Al met al kun nen we terugzien op een prettige tocht en we zijn de organisato ren dankbaar voor het initiatief! Concluderend kan men stellen dat deze eerste tocht een pril en eenvoudig begin was. Vele zou den nadien nog volgen. ïn tegen stelling tot heden wel iswaar geen 16 Bronnen: Ingekomen blief gemeente Lochem, januari 1934 Archief G.O.C. januari 1984 Archief weekblad "Extra" juli 1984 Archief A.Dieperink en J.Klein Egelink Land van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 16