Eerste pleziertocht over het Twentekanaal vader gaarne voldeed. Na dit symbolische gebaar hield Lo- chems eerste burger een korte toespraak waarin hij in het kort de voorgeschiedenis die aan de totstandkoming van het Twente Kanaal en de haven van Lochem voorafging, memoreerde. "Op4decemberj.l, reeds," aldus Van Luttervelt, "is het kanaal gedeelte Loc hem-Zutphen ge opend doch direct daarna weer gesloten wegens strenge vorst en zware ijsgang, doch zoiets is ge lukkig niet van permanente aard." Tevens bedankte hij alle verenigingen die van deze geden kwaardige dag toch nog iets feestelijks hadden gemaakt on danks de moeilijke tijden van depressie en bezuiniging. Ook de bevolking die in zo grote getale zowel oud als jong was gekomen om getuige te zijn van dit grote moment betrok hij in zijn dankwoord. Verder een woord van hulde aan de genodigden van de kanaal directie en de Kamer van Koop handel. Moeilijk had hij het blijk baar met de diverse aannemers, van wie enkelen ook waren ko men opdagen. De burgemeester, die ze het liefst een uitbrander zou hebben gegeven gezien hun handelwijze in het verleden {na melijk het maar raak ronselen van arbeiders uit alle streken), om zeilde de klip enigszins, doch was voor een goed verstaander wei begrijpelijk. "'Gaarne," aldus Van Luttervelt, "had ik ook hulde gebracht aan de aannemers van de kanaal- werken, doch ik kan dit niet van ganser harte doen wegens geringe medewerking, welke het gemeen tebestuur van hen, in weerwil van allerlei toezeggingen ondervon den heeft bij het plaatsen van Lochemse werkkrachten aan het kanaal. Als dit af en toe eens lukte dan was dit te danken aan de hoofdopzichter van de Rijks waterstaat." Na deze korte speech werd de eerste vrachtauto met cement ge laden en begeleid door de muziek en de auto's ging het stadwaarts naar het terrein van de Cement Industrie bij de Paaschberg, In Hotel "Stad Lochem" werd later op de dag door de vereniging "Lochem Vooruit" een thee aan geboden en bleef men nog gezel lig bijeen. Lochem had zijn ha ven en ondanks het feit dat ten Oosten van Lochem nog hard gewerkt werd om ook dat ge deelte van het kanaal, zich uit strekkende tot Enschede, klaar te krijgen, richtten onze stedelijke bestuurlijke organen hun blik reeds op de toekomst. Nieuwe mogelijkheden hadden zich geo pend door de totstandkom ing van het Twentekanaal. Een royale los- en laadplaats was er nu, met daarnaast een uitgestrekt com plex, geschikt voor vestiging van industriële ondernemingen. De Lochemse vereniging "Lochem Vooruit" maakte nogal reclame voor onze haven en probeerde via allerlei middelen industrieën aan te trekken. Het was dan ook op initiatief van deze iaatste dat tijdens een leden vergadering bij rondvraag naar voren werd gebracht of het geen goed idee zou zijn om met He- meivaart en Pinksteren met een plezierboot de gelegenheid open te stellen voor het maken van tochtjes over het Twentekanaal van Lochem naar Zutphen door de sluis bij Eefde en terug. Het idee werd werkelijkheid. Hemelvaartsdag 10 mei 1934 was het dan zover. De eerste plezier tocht Lochem-Zutphen en terug werd een feit. Dankzij "Lochem Vooruit". Hemelvaartsmorgen ongeveer half 8 aan de aanlegsteiger te Lochem aankomend, troffen we hier reeds een menigte aan; het was te bemerken dat er iets bij zonders te gebeuren stond en dat was ook zo; de eerste pleziertocht per boot over het Twentekanaal zou dien dag plaats vinden. Tusschen meerdere vrachtbooten was er één die de aandacht trok, doordat ze versierd was met vele vlaggetjes, die vroolijk in den frisschen voorjaarswind wapper den, Deze boot, de "Aspiratie", was het, die de eerste vracht naar Markelo had vervoerd; ze zou nu de eerste passagiersboot zijn voor een tocht naar Zutphen op Hemelvaartsdag. Voor stoelen en matten, waarop de bootpas sagiers konden zitten, was ge zorgd. Ruim 8 uur was de boot geheel bezet en onder het gejuich der passagiers en de achterblijvers op 15 [.and van Lochem 2002 nr. 3

Land van Lochem | 2002 | | pagina 15